Сергій Тадейович Адамович художник, графік, Заслужений діяч мистецтв України (1985), Член Національної спілки художників України (1950). Його ім’я належить до плеяди тих молодих зухвалих митців, чиї книжкові ілюстрації кінця 50-х – початку 70-х привели до оновлення і справжнього тріумфу української графіки.

Адамович Сергій Тадейович народився 2 квітня 1922 р. у с. Рубіжне (тепер у складі м. Лисичанськ) в робітничій родині. Під час Другої світової війни Адамович воював на Західному, Південно-Західному та Прибалтійському фронтах; у хвилини затишшя малював картини. Був тяжко поранений на фронті, став інвалідом. 1950 р. закінчив живописний факультет Київського художнього інституту (тепер — Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури) у О. Шовкуненка).

Працював в галузі книжкової та станкової графіки. Композиції, виконані у різних жанрах (фігуральні композиції, пейзажі), різноманітними техніками (ліногравюра, монотопія, автолітографія, офорт), свідчать про постійний творчий пошук.

Перша персональна виставка С. Адамовича відбулася 1944 у м. Самарканді (тепер — Узбекистан). Її основою стали твори, написані на фронті.

У графіці Адамовича відчутний вплив живопису. Художник мислить як живописець, тому активно включає у свої графічні твори колір та його декоративні можливості, постійно шукає нові засоби створення образів. Зокрема, він одним із перших, ще наприкінці 1950-х, звертається до ліногравюри в створенні ілюстрацій – а у 1960-ті лінорит вже стає улюбленою технікою українських книжкових ілюстраторів.

Як наслідок творчих пошуків Сергія Адамовича виник цикл ілюстрацій до повісті Ольги Кобилянської «Земля», що приніс художнику справжній успіх і визнання. Книга видавництва «Дніпро» вийшла 1960-го як подарункове видання до Декади української літератури і мистецтва у Москві, а 1971-го її перевидали з деякими правками та доповненнями ілюстративного ряду.

Гарна робота молодого митця не залишилась непоміченою, і у 1961 р. на третьому Всесоюзному конкурсі художнього оформлення книг була удостоєна диплома І ступеня і отримала схвальну оцінку. І досі ілюстрації до повісті Ольги Кобилянської «Земля» вважаються одними з кращих робіт у творчості Сергія Адамовича.

Ілюстрації до видань творів художньої літератури:

 • повісті І. Франка «Борислав сміється» (1952);
 • поем Т. Шевченка «Сова», «І мертвим, і живим…» (обидві — 1954) та «Наймичка» (1955), видання поеми «Гайдамаки» латиською мовою (1964);
 • роману Ф. Достоєвського «Злочин і кара» (1957);
 • книги М. Коцюбинського «Вибрані твори» (1958)
 • роману О. Кобилянської «Земля» (1960, 1971);
 • повістей М. Гоголя «Вечори на хуторі біля Диканьки» (1961);
 • повістей М. Шолохова «Доля людини» (1968) і «Вони воювали за Батьківщину» (1975);
 • роману М. Стельмаха «Кров людська — не водиця» (1971);
 • «Поезій» В. Маяковського (1967);
 • «Ста поезій» Ш. Петефі (1973).

Станкова графіка представлена серіями естампів: «Африка буде вільною» (1961), «Дореволюційний Донбас» (1962), «Новий Донбас» (1967-1984), «Завжди разом» (1965), «Латиські рибалки», «Дорогами Великої Вітчизняної війни (1984 – 1985), «Гнізда лелек» (1987), «Козацькі вежі» (1989-1991). Пейзажам С. Адамовича властиве широке поетичне узагальнення – «Верховина», «Донецький краєвид», «Україна Гоголя», «Зима в Карпатах», «Вишенька», «Яблуня», «Дуб», «Липа Тараса Шевченка».

Роботи Адамовича експонувалися на понад 50 міжнародних, всесоюзних, республіканських і персональних виставках. Твори зберігаються у Національному художньому музеї та інших музеях України, а також за кордоном (у США, Канаді, РФ та інших країнах).

Джерела:

 1. Графіка Сергія Адамовича [Текст] : Нарис / Владич, Леонід Володимирович ; Під ред. Л.І.Масловської; Худож. С.Т.Адамович. – К. : Мистецтво, 1977. – 96 с.
 2. Адамович Сергій Тадейович
 3. «Книжковий організм» Сергія Адамовича в ілюстраціях до «Землі» Ольги Кобилянської
 4. Адамович Сергій Тадейович