Сьогодні, 27 березня, відзначається Всесвітній день театру. За легендою прем’єра першої театральної вистави в Стародавньому Римі відбулася саме цього дня.

Театр – одне з найдавніших культурних явищ, та сьогодні цей вид мистецтва постає перед глядачем оновленим. Театр переживає емансипативні процеси у своєму ставленні до форми й змісту і поєднує в собі мистецтво гри, витривалості, акробатики та шаленої фантазії. Сучасний театр часто шокує, провокує, виводить людину із зони комфорту. Це певний спосіб розмови про світ, про людину та про те, що їй болить.

Сьогодні ми розкажемо про найнезвичайніші театри світу, що захоплюють і дивують своїх глядачів.

«Театр на воді».  Ця мистецька принада прихована в австрійській провінції Брегенць. Щороку містечко з населенням у неповні 30 тисяч осіб оживає і перетворюється на феєричний майданчик мистецтв. Родзинкою фестивалю є плавуча сцена, розташована на мальовничому березі Боденського озера. «Театр на воді» – один із найвідоміших у світі. Він став популярним завдяки найбільш ефектним декораціям, які розташовують у воді — велетенська Статуя свободи, такі ж меблі або інші предмети, на тлі яких актори виглядають ліліпутами. Однією з найяскравіших декорацій була сцена у вигляді відкритої книги, яку роздивляється скелет людини.

У повітрі акторам теж є чим здивувати публіку. Паризький театр «Пасажири» вважається найбільш небезпечним. Актори виступають на вертикальній сцені. Нею слугують багатоповерхівки, баштові крани, промислові сміттєзвалища, закинуті заводи. Замість декорацій використовуються троси, сітки, будівельні риштування. У народі артистів вже охрестили «тими, що вміють літати». Просто неба вони вражають міксом цирку, сучасного танцю, акробатики та мистецтва Мельпомени. 

У швейцарському місті Ротвік знаходиться театр «Дальхалла», облаштований посеред лісу, в колишньому вапняковому кар’єрі на глибині 60 метрів. Поряд зі сценою утворилося озеро з питною водою, яке використовують як природну декорацію. Навколо сцени – триярусна стіна кар’єру, що блищить під світлом прожекторів. Місця для глядачів облаштовані на одному зі схилів просто неба. Найяскравіші шоу починаються в театрі, коли сутеніє. У світлі софітів та при відблисках від дзеркальної поверхні озера найвідоміші вистави світу виглядають по-особливому. Додає родзинки цій місцині й ідеальна акустика – тут майже відсутнє відлуння.

Людину завжди вабить неможливе – тож маємо і підводний театр. Ідея створити такий театр виникла в російського режисера Олександра Куранова. 2004 року колектив «Прозорий світ» уперше показав повноцінну підводну виставу й гучно заявив про себе. Нині в скарбничці незвичайних артистів уже кількадесят вистав. Театр поєднує в собі екстремальне підводне плавання і традиційний балет. Занурюються артисти на глибину в 6 метрів без спорядження. А взагалі вистава може тривати півтори години.

В Україні сьогодні театр також шукає нові можливості у вираженні форми й змісту. Не позичати сучасності київському театру «Чорний квадрат». Це поки єдиний в Україні театр імпровізації, де вистави побудовані за принципом живої акторської гри. Безпосередню участь у виставах беруть і глядачі – тож ні глядачі, ні навіть актори не знають, чим усе завершиться. З 2011 року в Києві працює театр тіней «Teulis». Актори виступають за напівпрозорим екраном, відтворюючи постановку виключно за рахунок рухів тіла. Завдяки пластиці та гнучкості створюють фігури, образи людей, предмети, передають дію та емоції. У цьому театрі майже не використовуються декорації. Є в Україні і підземний театр «Тео», облаштований в Одесі в підвалі будівлі 19 ст. Раніше приміщення використовували як льох та місце зібрань таємних товариств. Тут також демонструватимуть записи кращих світових вистав та обговорюватимуть їх із глядачем. Сучасний український театр не боїться порушувати гострі, болючі теми. Вистави театрів «Мізантроп», «Дикий театр», постановки Стаса Жиркова – є новаторськими, у яких можна знайти відповіді на найбільш хвилюючі питання часу.

Джерела:

  1. https://gazeta.ua/articles/culture/_dlya-postanovki-potribni-kishki-yaziki-i-kilka-litriv-krovi-top10-nezvichajnih-teatriv-18-/810757  – Незвичайні театри
  2. https://www.prostir.ua/?news=suchasnyj-teatr-tse-tvorcho-sotsialna-terapiya-hudozhnya-kerivnytsya-teatru-studiji-11-vlada-bilozorenko – Сучасний театр – це творчо-соціальна терапія
  3. https://www.5.ua/kultura/naiprykolnishi-teatry-svitu-166935.html – Найдивовижніші театри світу
  4. https://afisha.24tv.ua/karantin_v_ukrayini_usi_skasovani_ta_pereneseni_kontserti_ta_vistavi_n1296389 – Сучасні українські театри