60 відсотків усієї світової анімації – це японське аніме!

Воно зародилося як адаптація коміксів манга для тих, хто не вміє або не хоче читати, а згодом переросло в грандіозний, масштабний шар анімаційної культури. Аніме подобається людям незалежно від їх статі і віку. Адже це безмежний світ зі своєю історією.

Слово «аніме» (скорочення від англійського animation) з’явилося порівняно нещодавно. До цього використовувався вираз «манга-ейга» («кіно-комікс»), яке і сьогодні використовують любителі аніме старшого покоління. Цей вид японської анімації зародився на початку 20 ст. Перші японські мультики були маленькі – від однієї до п’яти хвилин – і робилися вони художниками-одинаками, що намагалися відтворювати ранні винаходи американських і європейських мультиплікаторів. Основоположником традицій сучасного аніме став Осаму Тедзука, якого називають «богом аніме і манги». У 1963 році він заснував студію «Mushi Productions» і випустив свій перший аніме-серіал. Це стало початком буму аніме. Саме Осаму Тедзука запозичив у В.Діснея ідею використання великих очей персонажів для передачі емоцій. Цікаво, що чим негативніший герой, тим детальніше йому вимальовують очі. А також персонажі мультиків аніме мають виразні зачіски і гарні фігури.

У 1980-их роках аніме і манга поширилися в Японії і переживали свій так званий «Золотий вік». Перші аніме були показані і глядачам СРСР. Це були «Кіт у чоботях» та «Летючий корабель». Ви пам’ятаєте радянський мультфільм «Пригоди пінгвіненяти Лоло»? Це був спільний проєкт радянських та японських компаній, тому в якійсь мірі цей мультфільм можна вважати радянським аніме.

1990-і та 2000-і роки стали часом широкого визнання аніме за межами Японії. «Akira» і «Ghost in the Shell», що вийшли в 1995 році, вперше об’єднали традиційну анімацію і комп’ютерну графіку і здобули популярність у всьому світі. Найвідоміший у світі режисер аніме – Хаяо Міядзакі. Він є єдиним режисером аніме, який удостоївся премії Оскар. Також на 62-му фестивалі у Венеції він отримав «Золотого лева» за внесок у світове кіномистецтво.

Є аніме незвичайні. Так найдовше аніме за всю історію його розвитку – «Садзае-сан», що виходить з 1969 року і по сьогодні! У ньому більше 7 тис. серій – отже, кілька поколінь японців виросло на цьому серіалі.

Сьогодні аніме є унікальним культурним явищем, яке об’єднує як серіали для дітей (жанр кодомо) – аніме в його початковому розумінні, так і підліткові твори, часто серйозні – сьонен (аніме для хлопців), сьодзьо (аніме для дівчат) і навіть повноцінне «доросле» аніме. 

Нині аніме стало настільки популярним, що його почали випускати корейці і навіть американці.

Джерела:

  1. https://sites.google.com/site/animeezonee01/home/istoria-zarodzenna-anime – Історія зародження аніме
  2. http://www.lookatme.ru/flow/kino/anime/64239-istoriya-anime – Історія аніме
  3. https://2x2tv.ru/blog/surprising-anime-facts/ – Цікаві факти про аніме
  4. https://stewyrdeham1973.wordpress.com/2016/09/02/%D1%86%D1%96%D0%BA%D0%B0%D0%B2%D1%96-%D1%84%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%BE-%D0%B0%D0%BD%D1%96%D0%BC%D0%B5/ – Цікаве аніме