На мультфільмах легендарного українського режисера Давида Черкаського виховувалося не одне покоління. Відомий мультиплікатор і художник зняв понад 20 анімаційних фільмів, найвідоміші серед яких — «Пригоди капітана Врунгеля», «Лікар Айболить» та «Острів скарбів», що увійшли до золотого фонду світової мультиплікації.

Давид Янович Черкаський народився 23 серпня 1931 року в містечку Шпола на Черкащині в родині заступника наркома юстиції УРСР. З дитинства цікавився анімацією, та малювати вчився самотужки. Активно займався спортом: займався спортивною гімнастикою і входив до збірної УРСР серед студентів. Після закінчення Київського інженерно-будівельного інституту деякий час працював за фахом. Та в 1959 році, дізнавшись про організацію цеху мультиплікації на студії «Київнаукфільм», відніс туди свій малюнок і був зарахований до штату.  Хоча через деякий час Давид зазнав тавра «стиляги», був виключений із партії та комсомолу і переведений на непрестижну роботу освітлювача.

Слава до режисера прийшла із виходом серіалу «Пригоди капітана Врунгеля», знятого за мотивами повісті А.Некрасова. Це був перший у Радянському Союзі анімаційний серіал. Для кожної з 13 серій художники створили близько 16 тисяч малюнків. Серіал вийшов у 1980-му році, і його успіх був колосольний: його одночасно дивилися мільйони людей, і в деяких містах через це вирубалася електроенергія. А пісня з мультфільму про «бандито гангстерито» стала справжнім хітом.

Наступним шедевром у творчості майстра став мультфільм «Лікар Айболить» (1984-1985) за мотивами творів К.Чуковського. Цікаво, що спочатку мультик був зроблений як одна велика опера. Але потім «згори» прийшла вказівка все переробити: прибрати оперу й подати текст із віршами й речитативом. Заполонив глядацьку аудиторію і 2-серійний мультфільм «Острів скарбів» (1988) за романом Р.-Л. Стівенсона. Тут були задіяні актори й музиканти. Пізніше «Острів скарбів» вийшов навіть у США, хоча й без кінематографічних вставок із піснями. Також у режисерському доробку Давида Черкаського мультфільми «Колумб» причалює до берега», «Містерія-буф», «Чарівник «Ох!», «Якого рожна хочеться?» та інш. Як художник, митець брав участь у створенні мультфільмів: «Як козаки наречених визволяли», «Як козаки куліш варили», «Пригоди малюка Гіппопо».

Після припинення державного фінансування (починаючи з 1990-х років) Давид Янович більше не випускав анімаційних фільмів. Двічі намагався зняти мультсеріали – в 2006-му й 2010-му роках – «Зоряні рятувальники» й нові серії про капітана Врунгеля, але його проєкти були зрізані. Багато років Давид Черкаський разом з Едуардом Назаровим був співпрезидентом міжнародного фестивалю мультиплікаційних фільмів «КРОК» ( цікаво, що фестиваль багато років проводився на пароплаві, що курсував Дніпром вниз по течії просто до Чорного моря). З 2015 року фестиваль проводиться в Росії.

Митець помер у 2018 році на 88 році життя. І до останнього любив повторювати, що життя – прекрасне. Мультфільми майстра і досі можна побачити на екранах. А ми часто повторюємо улюблені фрази з його картин, що вже стали крилатими:

Як ви яхту назвете, так вона і попливе!

 • Я там і тут — куди пошлють… А посилають часто! 

Нас семеро! Разом з Джимом!

 • Адже мені не треба ні шоколаду, ні мармеладу, а тільки маленьких… Так, дуже маленьких дітей!

Джерела:

  1. https://www.kino-teatr.ru/kino/director/post/88747/bio/ – Давид Черкаський
  2. https://lifestyle.24tv.ua/ru/umer_david_cherkasskij_biografija_cherkasskogo_sozdatelja_multfilma_ostrov_sokrovishh_n1055751 – Давид Черкаський
  3. https://stuki-druki.com/authors/Cherkasskiy-David.php – Давид Черкаський
  4. https://beztabu.net/david-cherkasskij-biografiya-semya-zhena-foto-filmografiya-ostrov-sokrovishch_n54921 – Давид Черкаський: біографія та фільмографія