Славетним ім’ям в українській анімації є постать видатного режисера, художника й сценариста Володимира Дахна – автора всенародно улюблених мультфільмів про відчайдушних і веселих козаків. Ці герої є найвпізнаванішими персонажами у вітчизняній мультиплікації і стали нашим своєрідним національним символом.

Володимир Авксентійович Дахно народився 7 березня 1932 року в Запоріжжі. Після закінчення школи вступив до Київського інженерно-будівельного інституту. Образ козаків полонив митця зі студентських років – він, бувало, з одногрупниками розважався на парах, малюючи козаків у різних кумедних ситуаціях і непомітно підкладаючи малюнки до проєктора, коли лектор демонстрував світові архітектурні шедеври. Після закінчення інституту Володимир працював архітектором у Києві. Він спроєктував шкільне містечко біля ринку «Юність» і Київську школу N 204 на Троєщині. Та разом зі своїми друзями-архітекторами Марком Драйцуном і Давидом Черкаським захопився тоді ще мало відомою творчістю виробництва мультфільмів – і з натхненням розпочав роботу на студії «Київнаукфільм». Згодом колишні архітектори стали відомими мультиплікаторами й режисерами.

У 1960 році Володимир Дахно дебютував як мультиплікатор фільмом «Пригоди Перця». У повній мірі талант митця розкрився в 1967 році з виходом першої серії мультфільму про козаків – «Як козаки куліш варили», при створенні якого він виступив у ролі режисера й сценариста. Мультсеріал відразу отримав величезну популярність, а харизматичні герої стали народними улюбленцями. Згодом вийшли серії, у яких козаки і у футбол грали, і наречених визволяли, сіль купували, олімпійцями стали, мушкетерам допомагали. У проміжку часу між 1984 і 1995 роками фільмографію митця поповнили стрічки «Як козаки на весіллі гуляли», «Як козаки інопланетян зустрічали», «Як козаки в хокей грали». Цікаво, що в мультфільмах відсутні діалоги та й взагалі будь-який текст, за винятком вступного або заключного авторського слова, що робить мультфільми зрозумілими для людей різного віку й національності. Усього Володимир Дахно створив 9 короткометражних мультфільмів про запорозьких козаків. Головні персонажі: Око, Грай і Тур (хоча їхні імена не звучать) – наділені різними характерами. Око першим помічає загрозу, Грай розігрує стратегію для її подолання, а Тур веде всіх до перемоги. Художником серіалу став Едуард Кірич. Саме він зробив героїв такими, яких ми знаємо й любимо. Милі козаки полюбилися не лише представникам колишнього СРСР, велику популярність серіал здобув і в Ірані.

Усього за своє творче життя Володимир Дахно брав участь у створенні 23-ьох фільмів, серед яких є «Непосида, М’якуш і Нетак», «Заєць і їжак», «Золоте яєчко», «Веселий художник», «Мишко + Машка», «Таємниця Чорного короля» та інш. У 1991 за участю славнозвісних козаків режисер випустив повнометражний анімаційний фільм «Енеїда» за мотивами поеми І.Котляревського. Навіть після смерті митця його козаки продовжують свої дивовижні пригоди у світі анімації. У 2016 році студія анімаційних фільмів Baraban випустила серіал «Козаки. Футбол», що був присвячений чемпіонату Європи з футболу і складається з 26 серій по 2 хвилини кожна. Художником виступив Едуард Кірич – творець оригінальних «Козаків», який оновив своїх героїв, застосувавши стилістику епохи комп’ютерних ігор. Окрім улюблених запорожців тут героями виступають і відомі на весь світ футболісти Бекхем,Роналдо і Фергюсон.

Вийшов і новий серіал «Козаки. Навколо світу», у якому друзі подорожують різними куточками світу, відкриваючи самобутні культури народів. Подорожі героїв, як звичайно, сповнені пригод і дотепів. І, що приємно, нові герої, як і їх старі версії, залишилися німими, такими, як ми їх пам’ятаємо з дитинства.

Джерела:

  1. https://kino-teatr.ua/uk/person/dahno-volodimir-2393.phtml – Володимир Дахно
  2. https://uamodna.com/articles/batjko-nayvidomishyh-kozakiv/ – Батько найвідоміших козаків
  3. http://1576.ua/people/4265 – Постаті: Володимир Дахно
  4. https://www.5.ua/kultura/yak-kozaky-sohodni-narodyvsia-avtor-vsenarodno-uliublenykh-multfilmiv-188012.html – Автор всенародно улюблених мультфільмів