Українська жінка – талановита й багатогранна. Українки ставали королевами, впливали на політику великих держав, з’являлися на полотнах всесвітньо відомих художників і створювали шедеври власноруч. Вони робили наукові відкриття, виступали на світових сценах, засновували школи і писали книжки. Напередодні свята 8 березня згадаємо наших сучасниць, що збагатили своєю творчістю українське мистецтво й здобули світове визнання.

Легенда української сцени – незрівнянна Ада Роговцева. Юною дівчиною вона мріяла стати журналісткою, але стала геніальною актрисою. Її кар’єра розпочалася дуже стрімко. Зніматися в кіно почала з 18 років і стала справжньою зіркою після виходу на екрани радянської кіноепопеї «Вічний поклик». А в театрі актриса найбільше запам’яталася роллю Гелени у п’єсі «Варшавська мелодія». У 23 роки Ада Роговцева вже стала заслуженою артисткою, а у 30 отримала звання народної. 35 років прослужила актриса в Київському академічному театрі російської драми ім. Лесі Українки, куди прийшла одразу після закінчення Київського інституту театрального мистецтва ім. І.Карпенка-Карого і за час роботи в театрі встигла зіграти більше ніж у 50 виставах. А ще активно займалася викладацькою діяльністю, навчаючи акторській майстерності молодь: була професором Національного університету культури й викладала в Київському театральному інституті ім. І.Карпенка-Карого. І нині, незважаючи на поважний вік, актриса продовжує зніматися в кіно й телесеріалах, а також грає в театрі, гастролюючи з концертними програмами і камерними театрами України. Важко назвати усі кінороботи, у яких з’являлася Ада Миколаївна, адже їх дуже багато. Зокрема, серед найпопулярніших сучасних стрічок є «Обручка з рубіном», «11 дітей з Моршина», «Спитайте в осені», «Я кохаю свого чоловіка». Артистка майстерно перевтілюється в різноманітних персонажів і щоразу приголомшує шанувальників своїм професіоналізмом і справжнім талантом.

Одна з найвідоміших українок у сфері музики – Оксана Линів. Донька двох музикантів та онука регента церковного хору, Оксана — диригент зі світовим ім’ям. У 2004 році вона стала фіналісткою Міжнародного диригентського конкурсу імені Густава Малера в Німеччині. З цієї перемоги й почалася її успішна кар’єра.

Тепер українка – найвідоміша диригентка світового рівня, яка співпрацює з провідними музичними сценами світу. Вона керувала оркестрами Німеччини, Австрії, Швеції, Чехії, Угорщини, Іспанії, Естонії, Румунії, Швейцарії, а в Україні створила культовий фестиваль класичної музики LvivMozArt та заснувала Молодіжний симфонічний оркестр України. Саме завдяки їй у репертуарі європейських оркестрів все частіше з’являються твори знаних українських композиторів: від Б.Лятошинського до В.Сильвестрова. Українська диригентка –  перша жінка, яка отримала посаду головного диригента в опері та філармонійному оркестрі австрійського міста Ґрац, піднявшись на високий щабель, здавалось би, чоловічої професії. А в 2021 році Оксана стала першою жінкою-диригенткою за всі 145 років історії Вагнерівського фестивалю — найпрестижнішого оперного фестивалю світу. Оксана увійшла до провідної трійки жінок-диригенток світу молодого покоління.

Завоювала прихильність шанувальників по всьому світу і сучасна одеська художниця Оксана Мась. Її персональні виставки проходять у багатьох країнах з 1995 року.

У своїй творчості мисткиня не боїться експериментувати з різними матеріалами та техніками виконання, знаходить власні прийоми, намагаючись своїми роботами віднайти український культурний код. Найбільш відомі її проєкти – багатометрові панно, створені із розписаних вручну яєць. ЇЇ «Погляд у вічність» – мозаїка Оранти із писанок – експонувався у Софії Київській у 2010 році. На весь світ Оксана прославилася арт-інсталяцією «Вівтар нації». Композицію створила з-понад 2-ох млн дерев’яних яєць із зображеннями смертних гріхів, страхів та бажань. Цей проєкт представляв Україну на міжнародній виставці сучасного мистецтва у Венеції в 2012 році, де викликав справжній фурор та масу обговорень. Майстриня стала першим українським художником, який має персональну виставку в італійському Музеї сучасного мистецтва MA*GA та презентує свій проєкт у найстарішому аукціонному будинку світу Sotheby’s. Провідну тему своєї творчості – єдність в окремому – художниця підкреслила  в мистецькому проєкті Spiritual Cities, у якому створила візерунки із малюнків планів храмів всіх світових релігій. Майстриня не зупиняється на досягнутому, займається живописом і графікою, декоративно-ужитковим мистецтвом, створює різноманітні інтер’єри, проєктує будинки та квартири і навіть має певні здобутки в рекламно-видавничій справі.

Ось такі наші талановиті сучасниці, мистецьке обличчя нашої держави. Завдяки їх творчості Україна займає почесне місце в мистецькій палітрі світу. А нам, українцям, є ким пишатися і на кого рівнятися.

Джерела:

  1. https://espreso.tv/article/2020/03/05/narodzhena_u_vyshyvanci_ukrayinky_zi_svitovoyu_slavoyu – Народжена у вишиванці
  2. https://kino-teatr.ua/uk/person/rogovtseva-ada-7112.phtml – Ада Роговцева
  3. http://vsviti.com.ua/interesting/society/73910 – Ада Роговцева
  4. https://philharmonia.lviv.ua/collective/actors-669/ – Оксана Линів – диригент
  5. https://gazeta.ua/articles/diaspora/_hudozhnicya-z-ukrayini-proslavilasya-na-uves-svit-nezvichajnimi-kartinami/810993 – Художниця з України