Американський художник – мультиплікатор Волт Дісней влаштував справжній переворот у світі кінематографу, створивши мультимедійну імперію і перші в історії кіно звуковий і музичний мультфільми. Режисер став володарем 29-и премій «Оскар», засновником першого в світі гігантського «Діснейленду», батьком славетних Міккі Мауса та Дональда Дака.

Історія майбутнього художника-мультиплікатора почалася 5 грудня далекого 1901-го року, коли в сім’ї звичайного теслі та вчительки з Чикаго народився четвертий з п’яти дітей — Волтер Еліас. Хлопчик з дитинства захоплювався малюванням і мріяв стати актором. Він копіював смішну ходу Чарлі Чапліна і всі кишенькові гроші витрачав на кіно. Коли 1918-го року через неповноліття Волта не взяли на військову службу, хлопець записався до Червоного хреста, і, потрапивши за океан, рік працював водієм швидкої. Навіть тут незвичайний юнак зумів виділитися: його швидку знали всі, адже машину від самого верху і до коліс Волтер розмалював чудернацькими малюнками.

Після повернення додому Діснея зацікавлює мультиплікація. З кількома малюнками, готовим мультфільмом та 40 доларами в кишені цей відчайдух вирушає в Голлівуд, де разом з братом Роєм відкриває кіностудію в переобладнаному гаражі. Так була започаткована «Дісней Бразерз студіо». Перший мультфільм братів був про дівчинку Алісу— улюбленого персонажа Волта Діснея з книги «Аліса в країні чудес». Фільми з цією героїнею випускалися 4 роки. Згодом з’явився новий зірковий персонаж — Міккі МаусЩоправда, спочатку мишеня мало інше ім’я — Мортімер Маус. Але дружина мультиплікатора переконала його в тому, що «Мортімер» звучить занадто ефектно, і Волт назвав його Міккі. Мишеня стало настільки популярним, що його зображення було чи не в кожній сім’ї, де росли діти, і не лише в Америці, але й у Європі. Згодом Дісней випускає перший кольоровий мультик – «Троє поросят». Пісня з цього мультфільму, що прозвучала в титрах, – «Хто боїться великого злого вовка?» – стала неофіційним гімном країни в самий розпал Великої депресії.

А згодом вийшов і повнометражний мультфільм «Білосніжка і семеро гномів». Картина обійшлася автору в космічну на той час суму — 1,499 млн доларів, але мультик став найкасовішим за всю історію мультиплікації та швидко отримав «Оскар». Цікаво, що на церемонії нагородження Волту, окрім головного, вручили ще сім маленьких «Оскарів», за кількістю гномів у фільмі. Це був прорив!  А художник продовжував створювати все нові й нові шедеври. Побачили світ «Піноккіо», «Фантазія», «Думбо і Бембі», «Попелюшка», «Пітер Пен», картина за участю живих акторів під назвою «Острів скарбів», «Леді і бродяга», «Спляча красуня» і «101 далматинець». Волт Дісней вводить у світ мультиплікаційного кіно більше сотні нових героїв.

Одним із останніх великих винаходів Діснея стало створення парку атракціонів. Відвідуючи зі своїми доньками зоопарки та карнавали і терпляче чекаючи, доки малі навеселяться, Волт Дісней якось зловив себе на думці, що в Америці немає місця, де було б цікаво і дорослим, і дітям. Чому б не створити його самому? Перший Діснейленд відкрився 1955 року в Каліфорнії. Грандіозний парк розваг запрошував гостей у чарівний світ мультфільмів Волта Діснея та дивував чудесами техніки — тут можна було відчути себе посеред джунглів, у підводному царстві або в лігві відьом та привидів. На будівництво казкової країни витратили величезну суму, та дуже скоро гроші повернулися в десятикратному розмірі.

Невтомна праця, впертість та самовідданість улюбленій справі зробили Волта Діснея легендою зі світовим ім’ям. А американці досі вважають його національним героєм.

Помер видатний мультиплікатор від раку легенів. Після цього в жодному фільмі його компанії не з’являлися сигарети.

Джерела:

  1. Життя та казки Уолта Діснея: Пер. з англ. – К.: Престо-Н, 1994. – 368 с.: іл.
  2. https://pustunchik.ua/ua/online-school/achievement/wolt-disney – Волт Дісней і його історія успіху
  3. https://dovidka.biz.ua/volt-disney-biografiya-ukrayinskoyu/ – Волт Дісней
  4. https://kanalukraina.tv/ua/news/7-neozhidannyh-faktov-o-velichayshem-multiplikatore-uolte-disnee – Мортімер Маус та Червоний хрест