Сьогодні святкує своє 70-річчя один із найбільш незвичайних представників британської музики, співак і гітарист Кріс Рі. Його хриплуватий голос під м’які переливчасті звуки гітари при виконанні блюз-композицій зводили з розуму меломанів наприкінці 80-х років. Лірика музиканта трохи похмура, але компенсується особливою енергетикою, яка стала запорукою його успіху.

Крістофер Ентон Ріа народився 1951 року в Північній Англії в містечку Мідлсбро в сім’ї іммігрантів: батько за походженням був італійцем, а мати – ірландкою. Хлопця виховували в дружній багатодітній родині. Голова сім’ї займався виготовленням морозива і володів фабрикою з виробництва холодного десерту. У шкільні роки Кріс вже визначився з майбутньою професією. Його цікавила журналістика, тож після школи він вступив до коледжу Святої Марії при католицькій чоловічій школі. Та диплом журналіста отримати не судилося: Крістофер був відрахований з першого курсу через конфлікт з педагогом. У 19 років юнак почув записи американського фолк-гітариста Джо Волша з гурту «The Eagles», під впливом яких йому страшенно захотілося також взяти до рук гітару і почати створювати музику. Він купив інструмент і відчайдушно навчався грі на ньому упродовж двох років. Згодом він також оволодіє фортепіано, акордеоном, губною гармонікою, органом та мандоліною.

У 22 роки Кріс вже став учасником гурту «Магдалена», а згодом – його ведучим вокалістом. У 1975 році гурт змінив назву на «Beautiful Losers» («Прекрасні невдахи»).  Учасники колективу перемогли в національному конкурсі самодіяльних музичних гуртів, до того ж були відзначені британською газетою «Melody Maker» як «найкращі новачки року». У 26 років Кріс Рі вирішив розпочати сольну кар’єру і випустив свій перший сингл «Fool (if you think it’s over)», який завоював популярність у Британії та США, навіть був номінований на «Греммі» як «пісня року». Успіх утім був короткочасним. У творчості співака настала затяжна чорна смуга. Другий, третій, четвертий альбоми були, як «холості патрони»: жодного хіта або більш-менш популярної пісні. Співак був готовий уже розпрощатися з музикою, як раптом п’ятий альбом «Water Sign», випущений у 1983 році, виявився популярним в Європі і зробив Кріса Рі мегазіркою. Життя музиканта перетворилося в безперервний драйв – нескінченні гастролі, концерти, записи, зйомки кліпів.

У 1986 році було випущено альбом «On the beach», який став справжнім хітом у Британії та «золотим» у Австралії, Новій Зеландії та Японії. Диск було випущено навіть у СРСР фірмою грамзапису «Мелодія» під назвою «На пляжі». Нарешті слухачі оцінили його музичну творчість – теплоту текстів, хриплуватий голос, м’яке звучання гітари в рок-баладах та блюзових і софт-рокових композиціях. Британець склав серйозну конкуренцію популярним тоді американським зіркам – Біллі Джоелу, Роду Стюарту і Брюсу Спрінгстіну. У середині 1990-х у Кріса Рі почалися серйозні проблеми зі здоров’ям, він переніс складну операцію і завдяки вдалому лікуванню через певний час повністю одужав. Шанувальники шалено раділи поверненню на сцену свого кумира.  Кріс Рі дав концерти у Британії, Франції, Бельгії, Голландії, Швейцарії, Німеччині та Росії.

Зараз у творчому активі музиканта – 23 сольних альбоми, велика кількість хітів та музичних експериментів. До того ж Кріс Рі є титулованим пілотом перегонів «Формула-1 і перегонів туристичних автомобілів.

Джерела:

  1. https://www.facebook.com/UkrainianPeopleMagazines/posts/2646674568987371/ – Кріс Рі «І ти, моя любов»
  2. https://24smi.org/celebrity/29410-kris-ri.html – Кріс Рі
  3. https://salvemusic.com.ua/chris-rea-kris-ri-biografiya-artista/ – Кріс Рі
  4. https://salvemusic.com.ua/chris-rea-kris-ri-biografiya-artista/ – Кріс Рі: біографія артиста