25 лютого виповнюється 180 років від дня народження П’єра Огюста Ренуара французького художника-імпресіоніста (1841-1919). Він був одним з найяскравіших представників імпресіонізму, до того ж ще й засновником. Ренуар майстерно писав портрети, зображував життя світську і життя простих людей, був справжнім поціновувачем прекрасного, починаючи від жіночої краси, закінчуючи пишнотою природи.

За життя створив приблизно шість тисяч картин. Найдорожчим полотном є «Бал в Мулен де ля Ґалетт», яке продали на аукціоні «Сотбі» 2002 року за $78,1 млн.

П’єр Огюст Ренуар народився на півдні Франції в Ліможі 25 лютого 1841 в багатодітній родині. З юних років в хлопчика проявилися здібності до живопису.

Ренуар в 1862 році успішно складає іспити і вступає до Школи мистецтв. Тут він познайомився з іншими художниками – Піссарро, Моне і Базилем. Вони були захоплені імпресіонізмом. Однак саме Ренуар був першим художником, який заробив капітал і велику славу на картинах, створених в цьому стилі. Він був просто фанатиком своєї справи – навіть важко хворіючи, П’єр не випускав з рук пензель.

Ренуар тільки один раз за все життя зробив паузу в творчому житті – в 1870 році, коли його призвали в армію. Адже вибухнула франко-прусська кампанія, і необхідно було віддати борг батьківщині. Повернувшись з війни, художник з колишнім завзяттям приступив до роботи. Огюст Ренуар створює «Анонімне кооперативне товариство». У цей період у нього починається роман з його моделлю Лізою Трео.

Найбільш плідним ці роки виявилися і в мистецькій долі Ренуара: «Сім’я Анріо», «Оголена в сонячному світлі», «Понт Неф», «Вершники в Булонському лісі», «Ложа», «Голова жінки», «Великі бульвари», «Прогулянка», «Гойдалки», «Бал у Ле Мулен де ла Галетт», «Портрет Жанни Самарі», «Перший виїзд», «Мадам Шарпантьє зі своїми дітьми», «Танець в місті», «Чашка шоколаду», «Парасольки», «На терасі», «Великі купальниці», «Сніданок веслярів» – далеко не повний список шедеврів, створених Огюстом за цей період.

В середині 1890-тих років починається новий етап в житті художника. Його кидає Ліза і виходить заміж за іншого. Поступово Ренуар втрачає інтерес до імпресіонізму і повертається до класики. Через деякий час він зустрів Аліну Шарига – свою майбутню дружину. Пара в 1890 році обвінчалася, а їх першому синові на той момент було вже 5 років. Нарешті Огюст знайшов щастя.

У 1897 році здоров’я художника різко погіршилося внаслідок перелому руки. Він став страждати на ревматизм, який прикував його до інвалідного крісла. Але, тим не менше, малювати Ренуар не перестав.

В останні роки життя Ренуар здобув славу і загальне визнання. В 1917, коли його “Парасольки” були виставлені в Лондонській Національній галереї, сотні британських художників і просто любителів живопису прислали йому привітання, в якому говорилося: “З того моменту, як ваша картина була вивішена в одному ряду з роботами старих майстрів, ми відчули радість від того, що наш сучасник зайняв належне йому місце в європейському живописі “. 


Джерела:

  1. Ренуар : Альбом / Пер.з итал., ред. А.Сабашникова, Е.Сабашникова. – М. : Белый город, 1999. – 64 с.
  2. 100 великих художников / Д. К. Самин. – М. : Вече, 2005. – 480 с.
  3. П’єр Огюст Ренуар біографія та цікаві факти
  4. У САДУ – П’ЄР ОГЮСТ РЕНУАР