Надія Вікторівна Вакуленко – майстриня художньої вишивки, член Національної спілки майстрів народного мистецтва (1991), заслужений майстер народної творчості України (2005), Лауреат обласної премії ім. П. Артеменка.

Народилася у 1962 році на Хмельниччині. Закінчила Решетилівське художнє професійне училище № 28, відділ ручної та машинної вишивки, пізніше Вижницьке училище прикладного мистецтва, за фахом  художник – майстер по вишивці,  потім Полтавський національний педагогічний університет ім. В.О.Короленка за спеціальністю вчитель трудового навчання. Працює майстром виробничого навчання (ручна вишивка) у Решетилівському художньому професійному ліцеї. За понад 30 років трудового стажу в художньому ліцеї Надія Вікторівна розробила надзвичайно велику кількість робіт: блузи, сорочки, рушники, скатерті. Має численні грамоти та відзнаки.

У 2007 році майстриню запросили у Сеул (Корея) на всесвітній майстер-фестиваль мистецтва і культури, де вручили сертифікат «Світовий майстер». Вона постійний учасник обласного свята народної творчості «Решетилівська весна».

Надія Вакуленко долучилась і до того, щоб у 2017 році решетилівська вишивка білим по білому отримала статус нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. Це здійснили на підставі рішення Експертної ради Міністерства культури України, до складу якої входять відомі фольклористи та етнографи.

З 2018 року Надія Вакуленко очолює Всеукраїнський центр вишивки та килимарства в Решетилівці.

Решетилівська вишивка вирізняється чіткістю композиційної побудови, характером орнаменту і кольором. Якщо в орнаментах інших регіонів України використовується дві-три техніки, то в решетилівському — п’ять-сім. В орнаментах вишиванок обов’язково є мережка, яка надає виробу легкості та прозорості. Сама мережка має безліч видів: ляхівка, прутик з настилом, стовпчик, гречечка, вівсяночка, шабак, чисна й безчисна… Для решетилівської вишивки також характерні такі техніки, як вирізування, зубцювання, лиштва або гладь (пряма й навкіс), зерновий вивід, клітка, солов’їні вічка та інші. Орнамент у нас дрібненький, нагадує ніжну паморозь.

Надія Вакуленко – учасниця закордонних (Угорщина), Всеукраїнських виставок, конкурсів, фестивалів( Корея) та ярмарків народного мистецтва.

Вишиванки решетилівської майстрині носить дуже багато відомих людей. Серед них соліст гурту «Тартак» Олександр Положинський, артисти Олег Скрипка та Ніна Матвієнко, екс-президенти Леонід Кравчук, Віктор Ющенко та інші.

Вироби зберігаються в Києві – у Національному музеї народної архітектури та побуту України (с. Пирогів), Національному музеї народного декоративного мистецтва, Решетилівському музеї художнього професійного ліцею, в приватних колекціях (австралія, Канада, США, Франція).

Джерела:

  1. Вакуленко Надія Вікторівна
  2. Присвятила вишиванню понад 30 років. Надія Вакуленко
  3. «Іноді маю відчуття, що моєю рукою вишиває Бог…»
  4. Білим по білому. Решетилівська вишивка очікує визнання ЮНЕСКО