Сьогодні святкує свій день народження (80 років!) іспанський тенор Пласідо Домінго!

Пласідо Домінго – один із найкращих тенорів сучасності. Рідкісне поєднання сильного голосу, харизми і неймовірної працьовитості дозволило співаку стати легендою опери ще за життя.

Хосе Пласідо Домінго Эмбіль народився 1941 року в сонячному Мадриді в сім’ї співаків іспанської оперети. Коли хлопчикові було 8 років, родина переїхала до Мехіко, де батьки Пласідо організували власну театральну трупу. Хлопець теж бачив своє покликання в музиці, і вже в 14-річному віці вступив до Мексиканської національної консерваторії.  У 20 років співак дебютував у національній опері в ролі Альфреда в опері «Травіата» Дж.Верді, а згодом уже виступав у провідних театрах світу – в опері Тель-Авіва, в Метрополітен опера в Нью-Йорку, Ла Скала в Мілані та Ковент Гарден в Лондоні.

Разом з Хосе Каррерасом i Лучано Паваротті  співак виступив у концерті «Трьох тенорів» на відкритті Чемпіонату світу з футболу в 1990 році в Римі. Проєкт «Три тенори» був настільки успішним, що оперні співаки разом упродовж кількох років давали концерти по всій Європі. Особливо публіка полюбила пісні «Санта Лючія» й «О соле міо». Пласідо завжди був спортивним. У молодості він, справжній іспанець, чудово грав у футбол, а тепер є постійним уболівальником команди «Реал Мадрид». У 2002 році він виконав новий гімн мадридського «Реалу» — «Himno del Centenario del Real Madrid» — у супроводі 82 музикантів.

Співак обіймав посаду художнього директора Національної опери у Вашингтоні, згодом – в Опері Лос-Анджелеса. Записав велику кількість компакт-дисків, а також знімався в музичних фільмах. У 2016 році закритим концертом Пласідо Домінго відкрився найсучасніший у світі оперний театр — Дубайська опера (ОАЕ).

За свої творчі роки Пласідо Домінго виконав 147 партій італійською, іспанською, англійською, французькою, німецькою, російською й українською мовами. Більшу частину його репертуару складають опери Дж.Верді. У 2009 році Пласідо Домінго став першим лауреатом премії імені шведської оперної діви Бірґіт  Нільсон. Грошова частина нагороди складає один мільйон доларів, відтак премія Нільсон стала найбільшою в галузі класичної музики. Бірґіт Нільсон сама вибрала Пласідо першим одержувачем своєї премії, але до дня оголошення лауреата його ім’я трималося в таємниці. 

Співак є Почесним доктором Мадридського університету, Доктором мистецтв Нью-Йоркського університету, Почесним доктором музики в Університеті Оклахоми, Філадельфійському коледжі сценічних мистецтв та Джорджтаунському університеті. У 2019 році під час візиту в Україну Пласідо Домінго було присвоєне звання Почесного професора Національної музичної академії України ім. П.І. Чайковського. Ім’я видатного виконавця занесено до Книги рекордів Гіннеса як співака, який викликав найтриваліші оплески (у 1991 році після спектаклю «Отелло» у Відні овації тривали 80 хвилин!). Крім того, він більше за всіх виходив на поклони, а за кількістю відкриття сезонів в Метрополітен-опері побив навіть рекорд Карузо.

Пласідо Домінго – людина широкої душі, небайдужа до страждань інших. Після жахливого землетрусу в Мехіко в 1985 році співак помчав до міста, де він виріс, і власноруч розбирав завали разом з усіма людьми й рятувальниками. Майже цілий рік музикант давав концерти на великих стадіонах по всьому світу з метою заробити якомога більше коштів на відновлення міста. І вдячні мексиканці в 2007 році в Мехіко урочисто відкрили, в присутності самого Пласідо, його бронзову скульптуру в натуральну величину, відлиту із зібраних жителями столиці ключів від квартир в зруйнованих будинках.

Джерела:

  1. https://24smi.org/celebrity/4198-plasido-domingo.html – Пласідо Домінго
  2. https://www.peoples.ru/art/theatre/opera/tenor/placido_domingo/ – Пласідо Домінго
  3. https://redday.ru/people/placido_domingo – Пласідо Домінго