Легендарного українського співака, фронтмена гурту «Скрябін» Андрія Кузьменка вважають засновником українського поп-року. Таких як Андрій є небагато. Справжній, щирий, відкритий. З яскравою харизмою й іскрометним почуттям гумору. Уся його творчість  – це в один і той же час смішні й сумні, вигадані й автобіографічні історії, читаючи або слухаючи які стає зрозуміло, що по-справжньому талановита людина талановита в усьому.

Андрій Вікторович Кузьменко (псевдонім Кузьма Скрябін) народився 17 серпня 1968 року в місті Самборі на Львівщині. Андрій з дитинства цікавився музикою, закінчив музичну школу з класу фортепіано і навіть створив свій панк-гурт, який виступав на шкільних дискотеках.
Юнак закінчив факультет стоматології Львівського медичного інституту, однак навчання там йому було нецікаве. Займався спортом, був кандидатом у майстри спорту з біатлону.

Усе життя співака тісно пов’язане з гуртом «Скрябін», що з’явився в 1989 році. Андрій був єдиним постійним його учасником. Велику популярність групі приніс вихід у світ альбому «Птахи» в 1995 році. Пісні з цієї платівки відрізнялися від попередніх робіт музикантів, вони стали молодіжними та танцювальними. Справжній фурор в українській музиці справив і альбом «Казки» (1997). Тоді ж відбувся перший сольний концерт групи, після якого «Скрябін» зайняв своє місце в українському шоу-бізнесі. Хлопців не раз визнавали кращим гуртом, а їхні альбоми розходилися мільйонними тиражами. З 2000-ого року Андрій став ведучим власного хіт-параду «Гаряча сімка», а з 2003-ого року протягом усіх десяти сезонів працював разом зі співачкою Наталею Могилевською телеведучим музичного телепроєкту «Шанс», а згодом і програми «Шиканемо». Співак також був членом журі літературної премії «Книга року Бі-Бі-Сі».

З початком воєнних подій на Сході України співак зайняв активну політичну позицію, яку часто висловлював в інтерв’ю. Він постійно допомагав бійцям АТО фінансово, відвідував лікарні, де  лікувалися бійці, підтримував воїнів своїми піснями. Андрій відверто говорив: «З мене вояка такий-сякий. А в тилу я досить потужний чувак». Співак був незмінним автором пісень гурту. Багато з його творів назавжди увійшли в історію українського шоу-бізнесу. Тематика його пісень була різноманітною: про любов, родину, друзів. У воєнні часи у Скрябіна стало з’являтися все більше пісень про політику і ситуацію в країні, про Євромайдан. Андрій був різносторонньою людиною з багатьма талантами. Він пробував себе кілька разів у ролі актора. Знімався в кількох новорічних фільмах, виконав епізодичну роль у серіалі «Леся + Рома». Він умів писати. І не лише саркастичні й геніальні тексти пісень. Андрій – автор кількох книжок. У 2006 році вийшла його перша книжка «Я, Побєда і Берлін». Її перевидавали кілька разів. Крім того у його бібліографію входять «Місто, в якому не ходять гроші», «Я, Паштєт і Армія», «Я, Шонік і Шпіцберген», «Поезії». Його добре серце було відкритим до інших. Будучи у складі журі українського музичного шоу «Співай, як зірка», він одному з учасників, який хотів витратити виграш на ноутбук, подарував свій власний. Андрій пішов з життя через кілька тижнів після зйомки у фіналі проєкту.

2 лютого 2015 року співак, повертаючись з Кривого Рогу, де напередодні його гурт дав концерт, загинув в автокатастрофі.

Його незабутній образ, пісні, світла життєрадісність та сила духу закарбувалися в нашій пам’яті назавжди. 20 травня в Київському палаці спорту в Києві і 21 червня на Арені «Львів» у Львові було проведено концерти пам’яті Кузьми Скрябіна. Разом з музикантами гурту «Скрябін» виконували пісні Андрія Святослав Вакарчук, Руслана, Марія Бурмака, Ірина Білик,  Дзідзьо, «ТІК», «Авіатор» та інші.

Вулиці багатьох українських міст носять сьогодні ім’я співака.

Джерела:

  1. https://showbiz.24tv.ua/kupalniku-olya-polyakova-zasvitila-rozkishne-novini-shou-biznesu_n1510607 – Андрій Кузьменко. Кого ми втратили
  2. https://www.unian.ua/society/10653366-sogodni-kuzmi-skryabinu-vipovnivsya-b-51-rik-biografiya-i-krashchi-pisni-artista-foto-video.html – Кузьма Скрябін. Біографія і кращі пісні артиста
  3. https://nv.ua/ukr/art/skryabin-kuzma-biografiya-32347.html – Біографія легенди українського року
  4. https://www.yakaboo.ua/ua/author/view/Kuz_ma_Skrjabin/ – Кузьма Скрябін