8 січня святкуватиме свій 70-й день народження відомий американський режисер, кінопродюсер Джон МакТірнан. Зняті ним фільми «Хижак», «Міцний горішок», «Тринадцятий воїн» здобули світову популярність  і вважаються одними з найкращих бойовиків за всю історію кінематографу.

Джон МакТірнан народився 8 січня 1951 року в містечку Олбані штату Нью-Йорк у родині відомого оперного співака. Стати режисером чи актором Джон мріяв з дитинства, тому, закінчивши школу, відразу ж вступив на факультет кінознавства до Нью-Йоркського університету.  Отримавши ступінь магістра витончених мистецтв, Джон кілька років займався створенням рекламних роликів, працював у Мангеттенській  школі музики. Отримавши грант від Американського інституту кіно, на ці гроші створив короткометражний фільм «Спостерігач».

У великому кіно МакТірнан дебютував у 35 років з фільмом «Кочовики» (1986), головну роль у якому зіграв Пірс Броснан. Картина оповідає про французького антрополога, який приїжджає в Лос-Анджелес, де його переслідує злий дух зниклого племені, останки якого він знайшов. Фільм був добре прийнятий на міжнародному кінофестивалі в Каннах і привернув до себе увагу з боку продюсерів. Молодого режисера помітили, як попелюшку на балу, і невдовзі він опинився на знімальному майданчику поруч з  Арнольдом Шварценеггером, якому давав вказівки, як вижити в джунглях із «Хижаком». Фільм вийшов на екрани в 1987 році і зібрав близько 60 мільйонів доларів у американському кінопрокаті.

Далі була робота  над фільмом «Міцний горішок». На сьогоднішній день фільм, що приніс популярність Брюсу Віллісу, вважається еталоном кінематографу вісімдесятих років. Картина, зібравши в прокаті більше 80 мільйонів доларів, остаточно закріпила за МакТірнаном статус «комерційного режисера».

Череда успіхів переривається в 1992 році з виходом на екрани пригодницького фільму «Знахар». Не окуповувала свій бюджет і фантастична кінокомедія «Останній кіногерой», що вийшла роком пізніше за участю Арнольда Шварценеггера. Та реабілітуватися перед продюсерами й глядачами режисер все ж зумів у фільмах «Афера Томаса Крауна» і «Тринадцятий воїн» 1999 року. Обидва фільми зібрали в прокаті численні суми, незважаючи на прохолодні відгуки кінокритиків.

Джон і в поважному віці продовжує працювати. Слава відомого режисера не дає спочивати на лаврах, а кличе до нових мистецьких обріїв.

Джерела:

  1. https://www.peoples.ru/art/cinema/producer/mctiernan/ – Джон МакТірнан
  2. https://www.afisha.ru/people/272139/ – Джон МакТірнан
  3. https://www.kinonews.ru/person_89/john-mctiernan – Джон МакТірнан