Ось і надійшов Новий Рік – найяскравіше свято, що дарує нам відчуття казки й зачаровує сяйвом  різнокольорових вогнів. І куди ж без головної традиції свята – прикраси ялинки? При погляді на блискучі, як дзеркало, ніжні та крихкі новорічні іграшки в кожного дорослого виринають теплі спогади з дитинства і з’являється прагнення знову доторкнутися до чарівництва.  Звідки ж беруть свій початок ялинкові прикраси?

Існує думка, що вперше прикрасив різдвяну ялинку Мартін Лютер. Напередодні Різдва 1500 року він приніс красуню в дім, і, як нагадування про Віфлеємську зірку, запалив на ялинці свічки. Пізніше на верхівці дерева стали прикріплювати зірку, а свічок ставили рівно 12 – чи то за кількістю місяців у році, чи то за кількістю апостолів. Упродовж XVI ст. в Європі звичай прикрашати ялинку вже став популярною традицією, і сусіди навіть змагалися між собою: у кого цього року житло буде найкраще декорованим. До середини XVIII ст. прикраси були тільки їстівні. Крім випічки до «ялинкового меню» додавалися горіхи, фрукти та цукерки. А вже наприкінці століття на зелених гілочках з’явилися ще й паперові іграшки, шишки, яєчні шкаралупки, фігурки з латуні. Головною прикрасою ялинки у Німеччині в цей час були ароматні яблука. І виникнення новорічних кульок пов’язують саме з цією країною. За легендою, першу скляну кульку видули 1848 року в місті Тюрингії через неврожай яблук. Цей символ у вигляді кульки став прекрасним скляним замінником соковитих фруктів.

На території України й Росії святкування нового року 1 січня і звичай прикрашати ялинку були введені в 1700 році за указом царя Петра І. У середині XIX ст. ялинки стояли в кожному багатому домі. Святкові дерева, уже обвішані їстівними прикрасами, продавалися в кондитерських магазинах. Коштували такі «солодкі» ялинки як половина річного прибутку багатого фабриканта. Для дітей бідноти ставилися «благодійні» ялинки. Іграшки робили з вати, дерева, тканини й паперу, випікалися печива у формі зайчиків, білочок, фруктів і бурульок. На зміну німецьким скляним іграшкам прийшли скляні кульки місцевих підприємств. Їх продавали в нечисленних магазинах. У Києві найбільшим був магазин Івана Кордеса, заснований в 1834-му році. Ціни там зашкалювали.

У 1925-му році ялинки офіційно були заборонені в рамках боротьби з релігією. На Різдво у школах влаштовувалися змагання, лижні перегони – що завгодно, аби відволікти дітей. Та багато людей не змогли відмовитися від батьківської традиції – завішувалися вікна, щоб не ніхто не міг підгледіти, робилися своїми руками простенькі іграшки. У1936-му році святково вбрана ялинка повернулася в СРСР. Її прикрасили червоні зірки, серпи й молоти, літаки, портрети вождів. Ялинкові іграшки завжди відтворювали події часу. Під час Другої світової війни всі прикраси мали вигляд «парашутистів». Після польоту Юрія Гагаріна в космос були популярні ялинкові прикраси у вигляді ракет та космонавтів. З 2000 року популярною стає «американська» святкова іграшка. Ялинки рясно прикрашали різдвяними віночками, червоно-білими льодяниками, Санта Клаусами й декоративними шкарпетками для подарунків.

Та все одно нас найбільше ваблять і зачаровують скляні ялинкові прикраси. Тому що ці іграшки зазвичай створюються вручну. Виробництво невибагливих іграшок зі скла — досить складне і трудомістке. Щоб на ялинці з’явилася скляна кулька чи дзвіночок, вони мають пройти процес видування, сріблення, фарбування, розмальовування. Майстер, створюючи таку прикрасу, вдихає в неї душу. У кожної країни є традиційні ялинкові іграшки, а також ті, що обов’язково вішають на щастя. Так у Німеччині це – лускунчик, у країнах Скандинавії — різдвяний козел, у Фінляндії — свічки і прапори, у Бразилії — шматочок бавовни, у США — фігурка ангела, у Японії — вишиті вручну кулі темарі. Українці вірять, що іграшки–дзвіночки та ангели, вишиті фігурки та витинанки принесуть мир, спокій та достаток у рідну домівку.

Джерела:

  1. https://ocnt.com.ua/istoriya-yalinkovoi-kulki/ – Історія ялинкової кульки
  2. http://modna.ua/oglyady/istoriya-yalynkovyh-prykras – Історія ялинкових прикрас
  3. http://vycherpno.ck.ua/istoriya-novorichnoyi-igrashki-u-ponad-100-rokiv/ – Історія новорічної іграшки у понад 100 років
  4. https://www.myvin.com.ua/ua/news/stuff/18269.html – Історія ялинкових іграшок