25 грудня виповнюється 125 років від дня народження українського композитора і хорового диригента Григорія Верьовки. Створений музикантом хор, що тепер носить його ім’я, сьогодні займає почесне місце серед всесвітньо відомих українських брендів.

Григорій Гурійович Верьовка народився1895 року в козацькому містечку Березна на Чернігівщині в родині селянина-ремісника, що налічувала 12 осіб і жила в бідності. Помітивши у сина неабиякі музичні здібності, батьки віддали сина до архієрейського хору в Чернігові. У той час хлопчик самотужки навчився грати на скрипці, яку виміняв у шкільного товариша за ковзани. Згодом Григорій вступив до духовної семінарії, де навчився гри на різних музичних інструментах, співав у семінарському хорі, а потім став його регентом. У 1919 році композитор разом з П. Тичиною організував великий самодіяльний хор, перетворений пізніше в капелу-студію ім. Леонтовича. На базі хору відкрилася професійна музична школа, директором якої став Григорій Гурійович. Композитор був також професором Київської консерваторії.

11 вересня 1943 року Григорій Верьовка створив Державний український народний хор, до якого увійшли 134 особи: співаки, кобзарі й бандуристи, артисти балету. Створюючи хор, композитор їздив по селах і містечках усієї України в пошуках талантів. У 1943—1964 роках Г.Верьовка був художнім керівником і головним диригентом хору. Першою помічницею, наснагою і духовною посестрою диригента стала його дружина Елеонора Скрипчинська. Це було поєднання Співця і  Музики. Разом вони створили й очолили колектив, що яскравів небаченою мистецькою зіркою. 1964 року хору надано ім’я Григорія Верьовки. Український хор  був на гастролях у Румунії, Польщі, Фінляндії, Бельгії, Люксембурзі, Німеччині. Народний колектив з року в рік вдосконалював майстерність. У кожній з країн, де проходили виступи, артисти співали українські пісні.

Як композитор Григорій Гурійович працював переважно в царині хорової масової пісні, займався обробками народних пісень. Його твори широко популярні, багато з них стали народними. Ним написані пісні, присвячені рідній землі, зокрема: «Ой, як стало зелено», «Ой чого ти, земле, молодіти стала» та інші, а також жартівливі пісні. Композитор обробляв церковні розспіви, збагачуючи їх інтонаціями українських народних пісень, створював ліричні романси, інструментальні композиції для скрипки з фортепіано, симфонічного оркестру.

Сьогодні Національний заслужений академічний український народний хор України імені Г. Г. Верьовки налічує більше ніж 150 учасників. Репертуар хору сягає більше ніж 1000 творів.

Джерела:

  1. https://parafia.org.ua/person/verovka-hryhorij/ – Григорій Верьовка
  2. https://veryovka.com/history/ – Український національний хор імені Г.Верьовки
  3. https://uain.press/blogs/grygorij-verovka-fundator-profesijnogo-horovogo-mystetstva-ukrayiny-1140143 – Фундатор професійного хорового мистецтва України