Марта Іванівна Базак – майстер гобелена, графік, живописець, заслужений художник України (2009), член Національної спілки художників України (1988).

Базак Марта народилась 24 січня 1953 р. у Коломиї, Івано-Франківської області. У 1972 р. закінчила Львівське училище декоративно-прикладного мистецтва (відділення художнього оформлення), далі продовжила мистецьку освіту на відділенні художнього текстилю у Львівському державному інституті декоративно-прикладного мистецтва (педагоги з фаху М. В. Токар, І. І. Боднар, Ю. В. Скандаков, В. А. Овсійчук, Д. Д. Довбушинський). Ще студенткою 1976 року взяла участь у Міжнародній виставці проектів гобеленів у Гданську (Польща).

Марта Базак у текстильних композиціях і гобеленах тяжіє до оригінальних прийомів виконання, використовує складні техніки та варіації тканих і нетканих поверхонь. Крім техніки гладкотканого гобелену з характерним підкресленням живописних можливостей текстилю («Дерево», 1990; «Чорний квадрат», 1997; та ін.), часто звертається до ткання в рамах («Ангел», 2000) і параванів (ширм), які в її виконанні стають самостійними просторовими текстильними композиціями, органічно вписуються в сучасний інтер΄єр.

Творчість художниця поєднує з науково-дослідницькою діяльністю. Як завідувач відділу Коломийського музею народного мистецтва Гуцульщини і Покуття (1980-і рр.), а пізніше, у 1990-х рр., як старший науковий співробітник Дирекції художніх виставок України М. Базак опублікувала десятки статей у наукових виданнях, каталогах виставок та періодиці. З 2001 р. М. Базак працює у Київському державному інституті декоративно-прикладного мистецтва і дизайну ім. М. Бойчука старшим викладачем кафедри художнього текстилю і моделювання костюма.

В активі художниці участь із творами художнього текстилю, живопису та графіки у понад 100 виставках, із них – міжнародні (Австрія, Бельгія, Канада, Китай, Польща, Португалія, Росія, Угорщина, Франція, Чехія), а також персональні експозиції.

Твори М. Базак зберігаються у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва, Івано-Франківському краєзнавчому музеї, Всеросійському музеї декоративно-прикладного мистецтва у Москві та приватних колекціях в Україні, Канаді, Німеччині, Польщі, Росії, США, Франції, прикрашають інтер’єри дипломатичних представництв.

Джерела:

  1. Декоративне мистецтво України кінця XX століття. 200 імен [Текст] : Альбом-каталог / Чегусова, Зоя; Худож. Н.П.Бондаренко. – В суперобкладинці. – К. : Атлант ЮЕмСі, 2002. – 511 с.
  2. Базак Марта Іванівна
  3.  Марта Базак