«Я – артист цирку. У ньому народився, у ньому залишуся до кінця своїх днів. Усе моє життя, усі її злети й падіння пов’язані з цим крихітним шматочком землі. Бо все, що тільки й надає життю смак, а саме: ризик, боротьба і любов – зосереджено на цих милих моєму серцю тринадцяти метрах», писав легендарний Вальтер Запашний.

Артист належав до відомої циркової династії приборкувачів, клоунів,акробатів, гімнастів, яка веде свій початок з 1882 року.

Вальтер Михайлович Запашний народився 2 квітня 1928 року в Москві. Його батько, Михайло Запашний, прийшов у циркові артисти «з вулиці». Своїх дітей він хотів захистити від циркової долі блукачів і сподівався, що сини отримають пристойну освіту і припинять поневірятися по світу з цирком. Він навіть ніколи не брав дітей з собою на гастролі. Та доля повернула по-іншому. Наприкінці війни брати Вальтер, Сергій, Мстислав та Ігор  почали працювати в цирку разом з матір’ю через матеріальну скруту. Так з’явилася циркова група «Брати Запашні». У 1954 році юнаки створили номер «Акробати-вольтижери». Це була віртуозна робота: брати бездоганно виконували унікальні трюки, деякі з яких ніхто не зміг повторити до сьогодні. Багато їхніх трюків було занесено в Книгу рекордів Гіннеса.

Переломними в долі Вальтера Запашного стали 60-і роки, коли він став працювати з тваринами. Спочатку артист мав намір побудувати перший в СРСР океанаріум, а коли його заявку не затвердили, спланував номер із хижаками. На прем’єрі його атракціону «Серед хижаків» в 1961 році на дресирувальника напала тигриця Багіра й серйозно його травмувала. Вийшовши через кілька місяців з лікарні, він продовжив приборкання хижаків і домігся в цьому значних висот. Вальтерові вдалося вивести одночасно на арену 38 хижаків, і вперше на манежі він осідлав лева. Приборкувач і його вихованці знімалися у фільмах «Дерсу Узала», «Три плюс два», «Руслан і Людмила».

На відміну від свого батька, Вальтер Запашний з дитинства готував своїх дітей до циркової кар’єри, і його діти продовжили циркову династію і справу відомого дресирувальника. Дочка Маріца  – відважна дресирувальниця левів і пантер, яка нині виступає зі своїм сином Даном. Брати Едгард і Аскольд – також відомі дресирувальники.

Вальтер Запашний пішов з манежу в 70 років, але до кінця своїх днів був художнім керівником трупи «Брати Запашні». Про своє життя в цирку він розповів у своїй книзі «Ризик, боротьба, любов».

Іменем відомого артиста названо малу планету.

Джерела:

  1. https://www.kino-teatr.ru/kino/acter/m/star/341834/bio/ – Запашний Вальтер Михайлович
  2. https://www.peoples.ru/art/circus/trainer/walter_zapashny/ – Вальтер Запашний
  3. https://m.polit.ru/news/2018/04/02/m_zapashnyi/ – Меморія. Вальтер Запашний