Маргарита Назарова – легендарна дресирувальниця хижаків, яку називали «королевою тигрів» і «принцесою цирку». Мініатюрна красуня з блакитними очима і променистою посмішкою з легкістю входила в клітку з ведмедями і  клала руку в пащу тигра.

Маргарита Петрівна Назарова народилася 26 листопада 1926 року в м. Царське село (нині Пушкін) у родині лісника. Якось батько приніс із лісу маленьке ведмежа, що лишилося без матері. Дівчинка доглядала його, годувала і вчила танцювати. Це був її перший досвід дресирувальниці. Під час німецько-радянської війни Маргарита була відправлена на примусові роботи до Німеччини. Спочатку дівчина служила прислугою в багатому домі в Гамбурзі, а потім виступала в місцевому кабаре танцівницею. З Німеччини артистка повернулася до Латвії, де мешкала її родина. Дівчина стала виступати в кордебалеті і згодом одружилася з директором театру Костянтином Костянтиновським.

Переїхавши до Москви, подружжя стало виступати на цирковій арені. Маргарита за підтримки чоловіка випробовує себе в ролі дресирувальниці. Її улюбленцем на довгі роки стає тигр Пурш. Приборкувачка змалечку  вигодовувала його з пляшечки – у таких умовах тигри виростають абсолютно ручними. Пурш був по-справжньому унікальним: М.Назарова виводила його гуляти на повідку, купалася разом з ним у річці і катала тигра в машині, навіть водила до ресторану.

У 1954 році артистка знялася (дублером Людмили Касаткіної) у фільмі «Приборкувачка тигрів». Тоді ж отримала серйозну травму від свого Пурша: граючись бантом на голові власниці, він пошкодив їй скроневу артерію. У 1961 році вийшов фільм «Смугастий рейс», у якому Маргарита виконала головну роль. Стрічка принесла артистці приголомшливий успіх. А оскільки вона була першою у світі приборкувачкою тигрів, то про неї писала вся світова преса. Глядачі із захопленням спостерігали, як відважна красуня ніжиться на «килимі» з живих тигрів, плаває з ними в морі і тягає їх за хвости, як кошенят. Вона була втіленням радянської мрії, в основі якої лежала казка про Попелюшку.

Маргарита казала, що входити в клітку їй ніколи не було страшно. Адже вона завжди знала: за її спиною стоїть Костянтин, готовий прийти у будь-який момент на допомогу. Після смерті чоловіка популярність артистки пішла на спад. Ручний тигр Пурш – єдиний, хто беззаперечно слухався Маргариту, – помер. А інші тварини поводилися агресивно. У 1983 році М.Назарова вийшла на манеж в останній раз. Після вистави тигр, який так і не визнав в артистці ватажка, кинувся на приборкувачку і порвав кігтями спину. Працювати артистка більше не могла. Естафету прийняв син Олексій, який теж став дресирувальником. Останні 20 років життя зірка манежу провела, відгородившись від світу. Померла на 79-му році життя в бідності і самотності.

 Долі видатної дресирувальниці присвячений телесеріал «Маргарита Назарова», що вийшов на екрани в 1916 році.

Джерела:

  1. https://ygashae-zvezdu.livejournal.com/288067.html – Зірка «Смугастого рейсу»
  2. https://stuki-druki.com/authors/Nazarova-Margarita.php – Маргарита Назарова
  3. https://www.cosmo.ru/stars/krupnim-planom/ukrotitelnica-tigrov-margarita-nazarova-tragediya-sovetskoy-cirkachki/ – Приборкувачка тигрів Маргарита Назарова