Ірина Миколаївна Бугримова – видатна артистка цирку, яка прославилася на весь світ як відчайдушна дресирувальниця левів. Вона була першою в СРСР жінкою, яка приборкувала хижаків. Оскільки розробки методів дресури левів на той час не були відомі, молода дресирувальниця змушена була простувати вперед на дотик, методом проб і помилок, довіряючи власній інтуїції. І завдяки довгій наполегливій праці, тренуванням, волі, азарту, мужності Ірина досягла результатів в умінні ладнати з тваринами.

Ірина Бугримова народилася 13 березня 1910 року в Харкові в родині професора ветеринарії. Батько часто лікував тварин на іподромі та в цирку, і з 12 років дівчинка допомагала йому при операціях. Ірина була талановита в багатьох речах. Вона навчалася в музичній школі  і в балетній студії при Харківському оперному театрі. Але справжнім захопленням став спорт – біг, стрибки, штовхання ядра, хокей. Дівчина стала чемпіонкою України в штовханні ядра, а через рік – у метанні диска. Кілька разів здобувала призові місця на Всесоюзних спартакіадах. Незважаючи на заняття видами спорту з підняттям важких предметів, дівчина залишалася стрункою й тендітною. Любила шикарні вбрання й коштовні старовинні прикраси. Часто сама собі кроїла і шила одяг.

Уперше артистка вийшла на сцену цирку разом зі своїм чоловіком – мотогонщиком Олександром Буслаєвим. Подружжя представило повітряний атракціон «Політ на санях з-під намету цирку». Коли в 1937 році радянський цирк закупив групу дресированих леопардів, керівник цирками Данкман несподівано запропонував І.Бугримовій поєднати трюки й дресуру, бажаючи отримати першу в радянському цирку жінку-приборкувача. Та Ірина бажала працювати з левами, незалежними «царями звірів»: «Мені хотілося довести самій собі і всьому світу, що я зможу підкорити гордих тварин». Першими її вихованцями стали левенята Кай, Юлій і Цезар. Цезар став її улюбленцем – вони працювали разом 23 роки.

За своє циркове життя І.Бугримова видресирувала 80 левів, з якими працювала впродовж 1946—1976 років. Під час роботи з небезпечними хижаками неодноразово траплялися травми: «То лев шкіру порвав, то поламав, то пів обличчя відірвав – кінця не було! Але я жодного разу не пошкодувала про свій вибір». З мистецтвом талановитої приборкувачки були знайомі глядачі всього світу. Ірина виступала в Ірані, Польщі, Чехословаччині, Болгарії, Німеччині, Мексиці, Японії. Кожен її номер ставав маленькою виставою. Її леви ходили по канату, разом з приборкувачкою гойдалися на гойдалках. Величезне враження справляв на глядачів «левиний килим»:  артистка лягала на тіла хижаків, які розляглися на арені так, що виходив справжній килим.

У 1976 році під час гастролей у Львові леви несподівано збунтувалися і напали на Ірину просто на арені. Помічники змогли відбити її від хижаків, але після цієї події дресирувальниця припинила свої виступи. Після завершення циркової кар’єри артистка вела активне громадське життя: вона входила до Товариства захисту тварин, написала книгу про свою роботу в цирку, була консультантом усіляких циркових починань.

Іменем відважної дресирувальниці левів названо площу в Харкові – місті, де вона народилася й росла.

Джерела:

  1. Бугримова І. На арені й навколо неї. 2-е вид. – М.: Мистецтво,1990. – 205 с., іл.
  2. https://stuki-druki.com/authors/Bugrimova-Irina.php – Ірина Бугримова
  3. https://www.peoples.ru/art/circus/trainer/bugrimova/ – Ірина Бугримова
  4. https://aif.ru/culture/person/cena_oshibki_kak_irina_bugrimova_buntarey_ukroshchala – Як Ірина Бугримова бунтарів приборкувала