Першим у світі дресирувальником хижаків (як професійний артист) був американець Ісаак Ван Амбург. Він першим в історії розробив теорію навчання дресирування диких тварин, і ця теорія діє і сьогодні. Ван Амбург вважається першим артистом, який поклав голову в пащу лева.

Ісаак Ван Амбург народився 28 травня 1808 року в містечку Фішкіл неподалік від Нью-Йорка. З дитинства хлопчик не виявляв такого ж інтересу до матеріальних предметів або навіть ігор, як інші діти. З більшою радістю він проводив час в оточенні тарганів, мишей і щурів, годував їх шматочками свого обіду, намагаючись чомусь навчити. Прочитавши одного разу в Біблії оповідь про Данила й лева, вирішив стати приборкувачем хижаків. Юнак був упевнений, що людина може приборкувати звірів лише силою свого погляду і що дикі звірі тільки тому можуть напасти на людину, що вона їх боїться і тікає від них. Ісаак запевняв, що вовк – найрозумніший і найлагідніший з диких тварин.

Ісаак розпочав свою кар’єру в Зоологічному інституті Нью-Йорка прибиральником кліток. Незважаючи на гучну назву, Зоологічний інститут був зовсім не зоопарком, а скоріше крихітним пересувним звіринцем. Тут юнак показав здатність дресирувати диких звірів. Власник звіринця  торгував дикими тваринами, тож заохочував Ісаака до дресирування: розумні тварини коштували набагато дорожче. Юнака одягли в костюм – римську тогу на честь гладіаторів Великого цирку Стародавнього Риму – і він почав виступати на публіці. Сміливий приборкувач хижаків отримав ім’я «Король Лев». У 23 роки Ван Амбург мав уже свій власний пересувний звіринець, який у середині 1840-х років  став найбільшим пересувним шоу в Америці. Ісаак на своїх виставах показував публіці небачене видовище: він вкладав голову в пащу лева, а також, обмочивши по лікоть у свіжій крові руку, засовував її в пащу хижака. Дресирувальник демонстрував глядачам найрізноманітніших тварин, аби показати, як він може навчати звірів, які зазвичай не уживаються разом, співіснувати в одному приміщенні. Зазвичай він проводив свої шоу в клітках, які можна було транспортувати.

Ісаак Ван Амбург з гастролями відвідав Європу, де виступав у багатьох столичних містах, отримуючі високі гонорари. Перебуваючи в Англії, виступав для королеви Вікторії. Її Величність дуже любила цирк, і їй шалено сподобалася вистава Амбурга з групою хижаків – левом, тигром, леопардом і пантерою. Королева також любила спостерігати, як дресирувальник годує своїх підопічних.  Вона доручила художнику Едвіну Ландсир написати портрет артиста і його кішок. Картина після завершення була виставлена ​​в Королівській академії, що було в ті часи великим визнанням.

Європейські газети не раз повідомляли про смерть дресирувальника від ран, нанесених оскаженілим звіром. Але він помер від серцевого нападу. Ім’я Ісаака Ван Амбурга було настільки всесвітньо відомим, що продовжувало звучати в цирковому світі ще понад століття потому.

Джерела:

  1. http://istoriashedevra.blogspot.com/2013/07/blog-post_31.html – І тигри сіли біля ніг моїх
  2. https://ru.qaz.wiki/wiki/Isaac_A._Van_Amburgh – Ісаак Ван Амбург
  3. https://www.liveinternet.ru/users/2010239/post264873446/ – Виставка однієї картини