Петро Петрович Печорний – один із провідних художників сучасного декоративного мистецтва, професор, народний художник України (1997), заслужений діяч мистецтв України(1990).

Народився 2 вересня 1932 р., с. Роїще на Чернігівщині. Здобув фахову підготовку в Київському училищі декоративно-ужиткового мистецтва та в 1967 р. закінчив Ленінградське вище художньо-промислове училище імені В. І. Мухіної (нині – Санкт-Петербурзька державна художньо-промислова академія), спеціальність «декоративно-прикладне мистецтво», кваліфікація «Художник по художній кераміці і склу».

Митець пройшов великий життєвий і творчий шлях. З 1966 по 1970 рік працював головним художником на Городницькому фарфоровому заводі Житомирської області, згодом очолював лабораторію нових форм, фарб і деколей Українського науково-дослідного інституту кераміки і скла в м. Києві (1970 – 1973). У 1973 – 1984 рр. працював у творчо-виробничому об’єднанні Товариства охорони пам’яток історії та культури УРСР та у творчому об’єднанні „Художник”.

 У 1970-80-ті рр. Печорний виконав ряд монументально-декоративних композицій для оздоблення інтер’єрів громадських споруд, серед яких: молодіжне кафе у м. Києві, будинки культури у м. Полтаві та у радгоспі „Агрономія” на Миколаївщині, завод радіоприладів у Чернігові, вестибюль і ресторан-кафе нового телецентру в м. Києві тощо. З 2000 р. Печорний працює в Київському державному інституті декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука на посаді професора і завідувача кафедри художніх виробів кераміки.

Художник працює з різними матеріалами, досконало володіє багатьма техніками. Його роботи різноманітні як за жанром, темами, формами, так і засобами виразності. З-поміж численних керамічних творів вирізняються особливо високими мистецькими якостями декоративні тарелі «Богдан Хмельницький», «Байда», «Козак Мамай», «Тарас Бульба», «Ілля Муромець», «Кирило Кожум’яка» (1982-1984); декоративні вази «Дружба», «Пісня миру»; декоративна композиція «Дерево життя» в інтер’єрі молодіжного кафе у м. Києві (1994); скульптурні композиції «Берегиня», «Святий Юрій», «Відродження» (1999).

У 2013 р. П.П. Печорний був відзначений Національною премією ім. Тараса Шевченка за серію тематичних тарелей (30 штук), виконаних ангобним розписом з кольоровими поливами. Телеканал «Культура» українського телебачення показав 9 телефільмів про творчість художника Петра Печорного, численна кількість передач присвячених його творчості транслювалася на радіо «Культура».

Широта й різноплановість мистецьких уподобань, бажання досконалого володіння обраним матеріалом, дає художнику блискучу можливість необмеженої мистецької фантазії як в кераміці, так і в графічних та живописних роботах. Печорний учасник понад 90 Міжнародних і Всеукраїнських виставок та симпозіумів, автор монографій, науково-методичних праць, альбомів творчої діяльності тощо.

Почесні звання та нагороди:

 • Член Спілки художників України (1971).
 • Заслужений діяч мистецтв УРСР (1990).
 • Член Президії українського Фонду культури, учасник програми УФК (огляд-конкурсу з образотворчого мистецтва «Нові імена України») (1997).
 • Лауреат літературно-мистецької премії ім. Івана Нечуя-Левицького (1977).
 • Народний художник України (1997).
 • Орден за «Заслуги ІІІ ступеня» – за вагомий особистий внесок у збереження та популяризацію культурно-мистецької спадщини України та високий професіоналізм (2002).
 • Почесна грамота Верховної Ради України (2004).
 • Професор кафедри художніх виробів з кераміки і скульптури (2000).
 • Лауреат мистецької премії імені Катерини Білокур (2006).
 • Дійсний член (академік) Української академії наук (2006).
 • Академік Академії наук вищої освіти України (2009).
 • Лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка (2013).
 • Міжнародна премія імені Володимира Винниченка (2019).

Твори Печорного зберігаються та експонуються в 40 музеях України й зарубіжжя, знаходяться в приватних колекціях Сполучених Штатів Америки, Франції, Канади, Австрії, Великої Британії та інших країн світу.

Джерела:

 1. Декоративне мистецтво України кінця XX століття. 200 імен [Текст] : Альбом-каталог / Чегусова, Зоя; Худож. Н.П.Бондаренко. – В суперобкладинці. – К. : Атлант ЮЕмСі, 2002. – 511 с.
 2. Печорний Петро Петрович
 3. Виставка творів Народного художника України П.П.Печорного.
 4. Петро Печорний: «Маю справу з вічним матеріалом, що у вогні не горить і у воді не тоне…»