І сьогодні справжні шанувальники циркового мистецтва пам’ятають всесвітньо відомий образ клоуна Карандаша, за яким ховався талановитий артист Михайло Миколайович Рум’янцев. Він був першим клоуном за радянських часів, що став відомим за кордоном. Артист, віддавши улюбленій справі 55 років життя, говорив: «Я не можу і не вмію бути ніде, крім цирку».

Михайло Рум’янцев народився 10 грудня 1901 року в Петербурзі. Закінчивши  художньо-ремісничу школу, він писав плакати для різних театрів, але особливого задоволення від роботи не отримував. Він вирішив кардинально змінити рід діяльності, побачивши на сцені славетних американських акторів Мері Пікфорд і Дугласа Фербенкса, і твердо вирішив для себе теж стати артистом. Задля здійснення своєї мети він вступив до школи циркового мистецтва у клас акробатів-ексцентриків. З 1928 року М.Рум’янцев почав з’являтися на публіці в клоунському образі Чарлі Чапліна, та згодом відмовився від цього персонажа і розпочав пошуки власного індивідуального стилю. Михайло Рум’янцев почав працювати в цирку під ім’ям Карандаш (спочатку «Каран Д’Аш» — на честь французького графіка Каран д’Аша). Маленький на зріст артист (142 см), одягнений у мішкуваті брюки й дивний капелюх із вузькими крисами, виглядав досить комічно. Та ніяких комплексів щодо зросту артист не відчував. Його дружина була значно вищою за нього й молодшою на 20 років.

Згодом Карандаш вирішив додати до свого сценічного образу собаку. Пошуки тривали довго, поки клоуна не познайомили з маленьким чорним шотландським тер’єром на ім’я Нікс. Собака потрапив до Рум’янцева від польського дипломата. Щоб віддавати команди песику, артист навіть вивчив польську мову. На червоному сукні арени песик виглядав як справжня чорнильна пляма, тому отримав нове ім’я – Клякса. За роки довгої творчої кар’єри у клоуна змінилося 13 собачок цієї породи, які незмінно носили цю кличку.

Виступи Карандаша вирізнялися динамічністю і віддзеркалювали наболілі теми в суспільстві. Вони до сліз смішили глядачів і приносили виконавцю цілком гідну оплату праці. У роки І Світової війни кошлатий партнер грав ролі лідерів фашистського руху і люто гавкав з трибуни в мікрофон в пародіях на Гітлера, Герінга і Геббельса. Популярність клоуна була такою великою, що одними лише своїми виступами він міг «урятувати» (у фінансовому плані) будь-який цирк: аншлаг на циркові вистави за його участю був гарантований. Будучи зовні веселим і безтурботним, артист був дуже вимогливий до себе і до інших. Він суворо вичитував колег за запізнення на репетиції і сильно нервував, коли хто-небудь починав із ним сперечатися.

Артист багато років свого життя віддав улюбленій справі. Останній раз 81-річний Карандаш вийшов на манеж усього за 12 днів до своєї смерті. В одному зі своїх інтерв’ю він сказав: «Я – клоун. І ніким іншим себе не уявляю.

Джерела:

  1. Л.Нікулін. Карандаш. – М. : Мистецтво, 1951. – 22 с.
  2. https://24smi.org/celebrity/96405-karandash.html – Карандаш
  3. https://histrf.ru/biblioteka/b/kratkii-kurs-istorii-karandash – Короткий курс історії. Карандаш.
  4. https://aif.ru/culture/person/nikem_drugim_sebya_ne_predstavlyayu_11_faktov_iz_zhizni_klouna_karandasha – «Ніким іншим себе не уявляю»