Іван Руткович  — український галицький іконописець кінця XVII — початку XVIII століття доби бароко, який працював переважно у Жовкві.

З прізвищем Івана Рутковича (підписувався деколи Руткевич) пов’яза­на одна з кращих сторінок західноукраїнського малярства на зламі XVII—XVIII ст. 

Засвідчена авторськими підписами професійна діяльність Рутковича простежується від створених 1680 р. намісних ікон Спаса та Богородиці для монастирської Вознесенської церкви у Волиці-Деревлянській (нині село Буського р-ну Львів. обл.). Тим же роком датоване “Моління” в церкві Собору архангела Михаїла у Волі-Висоцькій (нині село Жовківського р-ну Львів. обл.).

У січні 1682 р. намальоване “Моління” (в церкві Святої Трійці у Потеличі; нині село Жовківського р-ну Львів. обл.), й того ж року — “Моління” з “Тайною вечерею” і “Нерукотворним образом” Вознесенської церкви у Волиці-Деревлянській, 1683 р. — “Моління” з церкви Зішестя Святого Духа в Потеличі (Національний музей у Львові ім. [митрополита] Андрея Шептицького) та втрачене храмове “Різдво Богородиці зі сценами історії Марії” з церкви у Вижлові біля Сокаля. Обидва потелицьких “Моління” як унікальний приклад в укр. мист-ві мають портрети подружніх пар замовників.

Наступна група робіт майстра належить до кінця 1680-х рр. і збереглася у церкві Собору архангела Михаїла у Волі-Висоцькій — апостольський ряд із датою 15 жовтня 1688 р. на іконі апостолів Симона та Пилипа. 20 червня 1689 р. датовані дияконські двері з архангелом Михаїлом та “Воплочення” посеред пророчого ряду. Очевидно, тоді ж виконана група Розп’яття із пристоячими в завершенні.

У липні 1689 р. закінчено крила вівтаря з Іоанном Предтечею та пророком Іллею з Троїцької церкви в Білому Камені (нині село Золочівського р-ну Львів. обл.; Львівська галерея мистецтв). 1693 р. намальований, імовірно, храмовий “Святий Дмитрій” (Львів, церква Святого Дмитрія).

Наприкінці життя Руткович із помічниками створив ансамбль ікон для жовківської міської церкви Різдва Христового. Найпізнішою віднайденою роботою майстра є знищена “Богородиця” 1700 із церкви Покрову Богородиці в Митулині (зберігається у приватній збірці).

Окрім того, на підставі почерку йому можуть бути приписані царські врата, дияконські двері з архангелом Михаїлом та ікони апостолів Матвія, Андрія і Марка з околиць Жовкви з давньої збірки місць василіанського монастиря (Червоноградський музей історії релігії).

Джерела:

  1. Іван Руткович – видатний майстер малярства епохи Українського бароко
  2. РУТКОВИЧ ІВАН
  3. ІВАН РУТКОВИЧ