Історія «найбільшого цирку всіх часів» почалася в далекому 1841 році, коли американський підприємець Фінеас Барнум вирішив заснувати «Американський музей». Незвичайність цього дивовижного закладу полягала в тому, що замість заспиртованих експонатів там демонструвалися живі люди з різними фізичними аномаліями. Барнум зробив з тривіального музею справжній театр, який пізніше отримав назву «Шоу потвор». Тут виступали ліліпути і люди величезного зросту, сіамські близнюки і триногі танцюристи. Кожен артист мав свою програму виступів, а завзятий власник музею придумував різні способи залучення нових відвідувачів.

Як такий цирк з’явився тільки в 1888-му році, коли «Шоу потвор» злилося з виступами дресированих звірів англійця Джеймса Бейлі. Так народився «Цирк Барнума і Бейлі», який називали «найкращим шоу на Землі».

Американських глядачів у всі часи незмінно відрізняла велика любов до слонів. Заатлантичні цирки трималися на цих товстошкірих. Про значущість цирку судили за кількістю слонів у його звіринці. У «Цирку Барнума і Бейлі» було близько 50-и цих тварин. Особливо привертав увагу глядачів унікальний номер зі слоном Джамбо. Він був суперзіркою цирку, і афіші кричали про «справжнього доісторичного мамонта – могутнього царя звірів».  Джамбо виступав поруч зі слоненям на прізвисько Хлопчик-мізинчик, і це ще більше підкреслювало його неймовірну величину.

«Цирк Барнума і Бейлі» досяг вражаючих успіхів – найкращі артисти Європи перетинали Атлантику, щоб вийти на манеж найбільшого у світі шапіто. На великому іподромі влаштовувалися змагання колісниць і перегони, а іноді розігрувалися грандіозні пантоміми. Цей цирк відрізнявся від інших тим, що тут використовувалися відразу кілька манежів – і глядачі могли переходити від одного до іншого і дивитися різні виступи. У 1907 році після смерті Барнума цирк був проданий братам Рінглінг і отримав назву «Цирк братів Рінглінг, Барнума і Бейлі». Шапіто працювало за принципами мандрівного цирку. Протягом двох років дві трупи, «Синя» і «Червона», знаходилися на гастролях, ніде не перетинаючись. Потім вони поверталися до штаб-квартири цирку в Нью-Йорку і готували нове шоу. Прийшовши на виставу за годину до початку, глядачі могли зазирнути за лаштунки, отримати автографи артистів, перевірити свої здібності до жонглювання й акробатики. Поки дітей розважали клоуни, дорослі розглядали картини, написані слонами.

В останні роки роботи цирку на компанію подавалися численні позови за жорстоке ставлення до тварин, і  після довгої судової тяганини цирк закрив своє шоу з участю слонів і відіслав велетнів до заповіднику в штаті Флорида. А в 2017 році цирк повністю закрився, припинивши свою 146-річну діяльність.

Джерела:

  1. http://www.ruscircus.ru/circususa367 – Американський цирк Барнума та братів Рінглінг
  2. https://www.vipgeo.ru/iwishtogoto/children/tsirki/tsirk_bratev_ringling_i_barnuma_i_beyli.html – Цирк братів Рінглінг та Барнума і Бейлі
  3. https://ru.qaz.wiki/wiki/Ringling_Brothers_Circus – Цирк братів Рінглінг
  4. https://travel.rambler.ru/guide/79244-Tsirk-bratev-Ringling-Barnuma-i-Beyli/#1 – Цирк братів Рінглінг, Барнума і Бейлі