Олександр Ігорович Охапкін — сучасний український живописець, що працює переважно в галузі іконопису, чи, більш точно, «хатньої ікони», заслужений художник України.

Віра у Бога – це сокровенна частина людського життя і кожен, звертаючись до Нього, також поступово сходить від зневіри до повного злиття і розчинення в Вірі. Мій шлях, мабуть, полягає в сприйнятті «розчинення» у Вірі через призму національного, українського, що йде з минувшини дідів-прадідів, які, я твердо впевнений, не могли відділити Бога від своєї землі, від Неньки – України.” 

(Олександр Охапкін)

Олександр Охапкін народився 28 січня 1962 року в Житомирі. Середню художню освіту отримав у Дніпропетровському художньому училищі, де навчався у 1978—1982 рр. Після закінчення училища викладав в дитячій художній школі міста Олександрії. У 1984 році вступив на факультет живопису Київського державного художнього інституту (зараз Національна Академія образотворчого мистецтва і архітектури). Навчання в художньому інституті закінчив у серпні 1990 року, після чого повернувся до Олександрії, де продовжив викладання. Нині працює викладачем в Олександрійській дитячій художній школі.


Олександр Охапкін працює у галузі станкового малярства. В його творах талановито синтезуються традиційні техніки стародавнього іконопису і сучасного виконання, такий стиль називають творчою іконою поставлену на національну основу.

Картини художника виставлялись на багатьох виставках в Україні і за кордоном. Вони зберігаються у фондах Спілки художників України, приватних збірках Німеччини, Франції, США, Канади, Польщі, Італії та інших країн. Його ікони також прикрашають різні українські церкви, зокрема, Церкву святого Володимира в Парижі та Собор святого Юра у Львові, київську церкву Святого Миколая на Аскольдовій могилі, церкви Олександрії та Кропивницького. Ним виконано ікони для іконостасу церкви з с. Конори у Національному музеї народної архітектури та побуту України, Пирогів (Київ).

Спільно з Степаном Ніколенком він виконав живописні панно, дерев’яні та металопластикові композиції для приміщення Олександрійської центральної міської бібліотеки для дітей ім.Ю.Гагаріна, написав ікони та сюжетні композиції для Свято-Покровського кафедрального собору та церкви Святих Анастасії і Федора в Олександрії, ікони та сюжетні композиції для церкви Петра і Павла в Кропивницькому. Також О. І. Охапкін займається ілюстраторською роботою, співпрацюючи з видавництвом імені Олени Теліги.


Творіння митця насичені теплими кольорами, в них дотримано всіх правил іконописної колористики (в кутках ікон натрапляєш на оберемки квітів, маленькі суцвіття чи квітки-німби). Ікони Олександра Охапкіна випромінюють таке тепле світло, яке зачаровує людину життєдайністю і змушує наші очі так само випромінювати світло.


За значний особистий внесок у культурно-освітній розвиток України, вагомі трудові здобутки та високий професіоналізм, з нагоди Дня Конституції України – Охапкіну Олександру Ігоровичу присвоєно звання «Заслужений художник України» (2016 рік).

Джерела:

  1. Охапкін Олександр Ігорович
  2. Олександр Охапкін: «Образи української душі»
  3. Олександр Охапкін: «Малюючи картину, сподіваюся, що вона стане іконою»
  4. Iконосвіт Олександра Охапкіна