Феєричний шоу-проєкт Цирк дю Солей здійснив переворот у цирковому мистецтві, нагадавши, що цирк може не тільки розважати, але й творити нову реальність. Сьогодні Цирк дю Солей – найвідоміший та найбільший цирк у світі. 

Славетний Cirque du Soleil (у перекладі «Цирк Сонця») з’явився завдяки мрії канадця Гі Лаліберте. Ще в дитинстві хлопчик, закоханий у цирк, влаштовував вистави для родичів та друзів, граючи на акордеоні та губній гармошці. Через роки вже працював у різних напрямках: виступав на ходулях, жонглював, грав на музичних інструментах. У 1983 році на честь 450-річчя від дня відкриття Канади Жаном Картьє канадський уряд виділив на святкування цієї події грант в $ 1,5 млн. Лаліберте зрозумів, що це його шанс заявити про себе. Щоб справити враження на уряд, він прокрокував на ходулях 56 миль до Квебека. Трюк спрацював, на нього звернули увагу і дали можливість створити кочовий цирк, що було його величезною мрією. Тоді Гі було всього 24 роки. Головним принципом цирку Лаліберте з самого початку стала повна відмова від участі тварин у шоу. На його думку, слон або тигр не повинні проводити своє життя в клітках і на гастролях, розважаючи публіку. Щоб виділитися і запам’ятатися глядачам, режисер вирішив використовувати екстравагантні костюми, незвичайне освітлення й оригінальну музику. Завдяки цьому жанр дю Солей характеризують як щось середнє між цирком і театром.

Кожне шоу складалося з виступів, у яких брали участь артисти на ходулях, трапеції, клоуни та багато інших. Сам Лаліберте показував номер, де дихав вогнем. Поступово цирк став брати участь у різних фестивалях і конкурсах, звідки регулярно привозив призові місця. Наступним кроком стало запрошення на Фестиваль мистецтв у Лос-Анджелесі.  Дю Солей чекав грандіозний успіх, і в 1987 році цирк нарешті почав приносити прибуток. Згодом були тури по Європі й Азії.  У 2004 році цирк встановив перший світовий рекорд Гіннеса за найбільшу кількість артистів на ходулях (544), що знаходяться в один час в одному місці. Гі Лаліберте отримав зірку на алеї слави в Голлівуді, а в 2009 році став першим канадським космічним туристом. Зараз у трупах цирку працює близько 5 тис. осіб майже з 60 країн світу, що виступають у різних трупах. Це дозволяє компанії давати вистави в декількох точках світу одночасно.

На сцені Цирку дю Солей працювали і виступають нині талановиті українські артисти: чемпіонка світу зі спортивної акробатики Вікторія Жердєва, гімнастки – сестри Таїсія та Руслана Базалій, гімнаст Олексій Кононов та інші. Цікаво, що щоб перевезти шоу, цирку потрібно від 50 до 75 вантажівок, а на установку всього обладнання для деяких вистав іде більше тижня. Близько 300 дизайнерів і майстрів з пошиття одягу працюють над створенням костюмів у штаб-квартирі дю Солей в Монреалі. На майданчику завжди присутні фізіотерапевти, масажисти і вчителі з пілатесу. Номери виконуються без страховки. Про Цирк Сонця кажуть, що він вдихнув нове життя в циркове мистецтво. Поряд із суперзірками популярної музики він розважав публіку під час 74-ої церемонії вручення премії «Оскар», на 50-й ювілейній церемонії «Греммі». У 2009 році в Москві цей цирк відкривав фінал музичного конкурсу «Євробачення». У 2011 році цирк виступав у Києві з шоу Saltimbanco.

Джерела:

  1. https://vc.ru/story/38749-mechty-i-ambicii-brodyachego-artista-istoriya-cirka-dyu-soley – Мрії і амбіції мандрівного артиста: історія Цирку дю Солей
  2. https://realnoevremya.ru/articles/135414-istoriya-cirque-du-soleil – Історія Цирку дю Солей
  3. https://theoutlook.com.ua/article/7004/%D0%86storiya-brendu-cirque-du-soleil.html – Історія бренду: Cirque du Soleil