14 листопада громадськість відзначала 180 років від дня народження видатного французького живописця, родоначальника імпресіонізму Клода Моне

Оскар-Клод Моне народився в 1840 році в Парижі. Коли хлопчикові було 5 років, родина переїхала до Нормандії. Батько хотів, щоб Клод приєднався до сімейного бізнесу, ставши бакалійником, але син з дитинства захоплювався малюванням. Особливо вдало виходили карикатури на вчителів, друзів та місцевих мешканців, які згодом принесли хлопчику міську славу: веселі зображення мали попит і добре продавалися в бакалійній крамниці батька. Клод вступив до університету на факультет мистецтв, але, швидко розчарувавшись у пануючому там підході до живопису, незабаром перейшов до студії живопису Шарля Глейра. У студії він познайомився з Огюстом Ренуаром і Фредеріком Базілем. Вони були практично однолітками, дотримувалися схожих поглядів на мистецтво і незабаром склали кістяк групи імпресіоністів.

Популярність К.Моне приніс портрет Камілли Домкьюз «Жінка в Зеленому» (1866), яка потім стала дружиною художника. Вона позувала йому для багатьох полотен, серед яких і такі відомі, як «Жінки в саду», «Мадам Моне з сином», «Портрет дружини Клода Моне на дивані». Камілла прожила коротке життя. Народження другого малюка послабило її здоров’я, і, незабаром після других пологів, вона померла.

Термін «імпресіонізм» з’явився завдяки картині К.Моне «Враження. Сонце, що сходить». Робота була виставлена ​​на першій великій виставці імпресіоністів навесні 1874 року, яка отримала назву «Виставка бунтівників». Адже Клода Моне і його соратників звинувачували в бунтівних настроях, аморальності та неспроможності. Маловідомий журналіст Луї Леруа зневажливо обізвав художників «імпресіоністами». З виклику митці цей епітет прийняли. А з часом термін втратив своє первісне негативне значення. Мандруючи околицями Парижа, подорожуючи іншими країнами, митець на все дивився пожадливим оком художника, відчував захват від дивовижної краси світу. Створював свої картини рядами маленьких кольорових цяток чистих спектральних кольорів, а не змішував їх на палітрі, як зазвичай роблять художники. Завдяки цьому прийому К.Моне прагнув створити враження м’якої вібрації повітря, і це надає його картинам абсолютно оригінального вигляду.

Художника Клода Моне часто плутають із Едуардом Мане. Іхні прізвища схожі, і жили вони в один час і в одному місці, обидва були імпресіоністами. У них є навіть картини з однаковою назвою – «Сніданок на траві». Першим був Едуард, а Клод надихнувся обраним сюжетом. У 1873 році Клод купив невеликий човен і обладнав його для використання як плавучої студії. У цій студії писав пейзажі, а також портрети Едуарда Мане та його дружини. А Мане, в свою чергу, написав картину, на якій зобразив Моне разом з Каміллою на борту човна.

Клод Моне відомий, у першу чергу, незвичайною кольоровою гамою. На його полотнах зустрічаються всі відтінки фіолетового. Насправді художник дійсно сприймав світ у таких тонах. На початку 1920-х років у нього розвивається катаракта, через що йому довелося перенести дві операції. Втративши кришталик на лівому оці, Моне знову знайшов зір, але став бачити ультрафіолет як блакитний або ліловий кольори. Сприйняття ним білих об’єктів стало незвичайним. Наприклад, малюючи відомі «Водяні лілії», він бачив лілеї блакитнуватими в ультрафіолетовому діапазоні. Клод Моне продовжував працювати до останніх днів свого життя. Митець жив понад 100 років тому, але його роботи вражають і хвилюють і сьогодні. Знамените полотно «Ставок з лататтям», написане в 1919 році, є найдорожчою картиною майстра. У 2008 році на аукціонних торгах в Лондоні ця картина була продана за шалені 80 мільйонів доларів.

Шановні читачі! У нашому відділі мистецтв ви можете прочитати більш детальну інформацію про французького імпресіоніста та ознайомитися з його творчістю у виданнях: Патен Сільві «Клод Моне», Богемская К. «Клод Моне», «Клод Моне: Альбом».

Джерела:

  1. https://dovidka.biz.ua/klod-mone-biografiya-na-ukrayinskiy/ – Клод Моне
  2. https://sites.google.com/site/artistclaudemonet/home/cikavi-fakti-pro-hudoznika – Цікаві факти про художника
  3. https://art-holst.com.ua/kartiny-klod-mone/ – Клод Моне – людина, що малювала світло
  4. https://znaj.ua/ru/history/181618-vse-fioletovo-svit-ochima-nezvichaynogo-hudozhnika-kloda-mone – Усе фіолетове – світ очима незвичайного художника Клода Моне