Леонардо да Вінчі найзагадковіша особистість минулих років. Італійський художник, скульптор, архітектор і вчений, винахідник, письменник, музикант, один із найбільших представників мистецтва Високого Відродження. Хтось приписує йому божий дар і зараховує до образів святих, хтось, навпаки, вважає його безбожником. Але геній великого італійця незаперечний, оскільки все, чого торкалася його рука, моментально наповнювалося сокровенним змістом.

Знаменита фреска «Таємна вечеря» знаходиться на одній із стін трапезної в церкві Санта Марія делле Ґраціє, розташованій на однойменній площі Мілана. Замовлення на написання твору живописець одержав від свого патрона – міланського герцога Людовіко Сфорца в 1495 році, який славився розпусним життям і з юних років був оточений красунями-вакханками. На його розгульність навіть не впливала наявність у герцога прекрасної і скромної дружини Беатріче Д’есте.  Людовіко Сфорца поважав свою дружину і був по-своєму до неї прив’язаний, та справжню силу кохання відчув тільки в момент її раптової смерті. Скорбота чоловіка була настільки великою, що він на 15 днів не залишав своєї кімнати. А коли вийшов, то першим ділом замовив Леонардо да Вінчі фреску, про яку колись просила його покійна дружина, і назавжди припинив усі розваги при дворі.

Твір було виконано в 1498 році. Його розміри становили 880 на 460 см.  Таємна вечеря» зображує останню вечерю Ісуса Христа з учнями-апостолами. Згідно з писанням, Ісус сказав під час трапези, що один з апостолів зрадить його. Леонардо да Вінчі намагався зобразити реакцію кожного з учнів на пророчу фразу Вчителя. Для цього він ходив по місту, говорив з простими людьми, смішив їх, хвилював, обнадіював. А сам при цьому спостерігав за емоціями на обличчях. Складніше за все да Вінчі далися образи Ісуса та Юди. Митець дуже довго шукав моделі для їх зображення. Згідно з думкою істориків, Ісус та Юда були списані з однїєї і тїєї ж людини в різні періоди її життя. Юда сидить у групі праворуч від Христа. Його дуже легко впізнати: біля нього перевернута сільничка, яку зрадник необачно перекинув рукавом.

Найбільш обговорюваним секретом фрески є постать учня, що розташувався по праву руку від Христа. Вважається, що це не хто інший, як Марія Магдалина. Загальне поширення ця думка отримала після публікації роману Дена Брауна «Код да Вінчі». Згідно цієї теорії Марія Магдалина була дружиною Ісуса, народила дитину, яка поклала початок династії Меровінгів. Цю теорію вигадав француз П’єр Плантар. І він же придумав організацію Пріорат Сіону, куди «вступили» Леонардо да Вінчі, сер Ісаак Ньютон, Сандро Боттічеллі, Клод Дебюссі, Ніколас Фламель та інші щасливці. Вигадник пів життя витратив на містифікацію із Пріоратом і позиціонував себе, ні багато ні мало, останнім із роду Меровінгів. Вся ця  історія на початку 90-х була офіційно, в судовому порядку, заперечена. Утім є правдою, що апостол праворуч від Христа, дійсно, має дуже ніжний і жіночний вигляд.  У 1517 році було виявлено, що фреска псується. Причиною є своєрідна техніка, яка поєднує олію з темперою. У творчому доробку Леонардо немає жодної фрески за канонічною технологією. Саме тому робота над стінописом розтяглася на чотири роки, коли типову фреску тоді ж писали за три місяці теплого літа.

Дивовижна загадкова фреска дивом вціліла до нашого часу. У 1500 році потоп у церкві завдав картині непоправної шкоди. У 1566 році ченці зробили в стіні із зображенням «Тайної вечері» двері, які «відрізали» ноги персонажам. Наприкінці 17 століття з трапезної взагалі зробили стайню. І без того напівзруйнована фреска покрилася гноєм. Проте були у «Таємної вечері» і шанувальники. Французький король Франциск I настільки був вражений витвором, що всерйоз замислювався над тим, як перевезти роботу до себе додому. Робота великого майстра має свою зірку-оберіг. Під час бомбардування під час Другої світової війни снаряд потрапив у будівлю церкви та зруйнував майже все, крім стіни, на якій було зображення.

Джерела:

  1. https://senfil.net/index.php?newsid=272 – Секрети фрески «Таємна вечеря»
  2. https://www.arthuss.com.ua/books-blog/tayemnycha-tayna-vecherya – Таємнича «Таємна вечеря»
  3.  https://ukrburshtyn.com/ua/blog/-tajnaya-vecherya–genialnaya-rabota-leonardo-da-vinchi.html – Тайна вечеря – геніальна робота Леонардо да Вінчі