Святий Миколай є найбільшим чудотворцем зі всіх святих. Його ікони поміщені майже на кожному іконостасі і вважаються найчисленнішими після ікон Матері Божої. З мощей св. Миколая, при яких діються численні чуда, витікає цілюще миро. З іменем св. Миколая пов’язана давня традиція: дарувати дітям у навечір’я його празника подарунки.

БАТУРИНСЬКИЙ КРУПИЦЬКИЙ СВЯТО-МИКОЛАЇВСЬКИЙ ЖІНОЧИЙ  МОНАСТИР, С. ВЕРБІВКА, ЧЕРНІГІВСЬКА ОБЛАСТЬ

Древній Крупицький монастир святителя Миколая, розташований в 120-ти км. від Чернігова, і в 7-ми від містечка Батурина, заснований ще до татаро-монгольської навали явленням у лісі ікони святителя Миколая. Відомо, що на місці явлення ікони була побудована церква на ім’я святителя, почали селитися люди, які бажали жити благочестиво, а потім було засновано монастир.

У XV ст. монастир було перенесено на нове місце, де зараз і знаходиться. Була перенесена туди і ікона святителя Миколая Чудотворця, але вона сама вночі тричі поверталася на попереднє місце монастиря в старовинну дерев’яну церкву, тому образ святителя назавжди залишили в ній. З часом цю церкву стали називати “церква в скиту”. З північно-східного боку скиту знаходився курган, на якому раніше з’являвся образ святителя Миколая. Під час нападу татар на цьому місці переховувались і терпіли голод люди. Їм була послана Небесна допомога – з хмар падали крупи (манна небесна), тому монастир називається Крупицьким.

Чудотворний  образ  Святителя  Миколая, який прославлений багатьма чудовими зціленнями знаходиться в Свято-Преображенській церкві монастиря. На поклоніння до Миколи Чудотворця за допомогою в бідах, напастях і хворобах до монастиря приїздять звідусіль.

СВЯТО-ІЛЛІНСЬКИЙ ХРАМ, М. ЧОРНОБИЛЬ, КИЇВСЬКА ОБЛАСТЬ

Чудотворна Ікона Святителя і Чудотворця Миколая  з XVIII століття називається в Чорнобилі “Микола, який зціляє багатьох”. Перші згадки про чудеса зцілення від Святого Образу Св. Миколая в стародавньому Чорнобилі з’являються  задовго до XVIII століття. З покоління в покоління городяни з особливою дбайливістю оберігали і зберігали свою безцінну Святиню. Уже з 1840 року історик Лаврентій Похилевич описує і наводить деякі документальні свідоцтва, зокрема, коли Ікону хотіли перевезти до іншого храму, на річці трапилася буря. У 30-ті роки минулого століття Святиня піддалася знущанню: агресивно налаштовані безбожники, які увірвалися до храму під час Божественної літургії, кинули Образ Святителя на землю і стали рубати сокирою. Незабаром всі вони померли, а на іконі залишилися сліди наруги.

Потім Велика Вітчизняна війна не обійшла стороною Чорнобиль. Храм двічі намагалися підірвати. Чорнобильці лягали на церковну підлогу і просили заступництва у Св. Миколая.

Після катастрофи на ЧАЕС 1986 року та евакуації в покинутому місті Святитель Миколай кілька разів рятує Свято-Іллінський храм від навали мародерів, кожен раз злодії приймали Ікону за живого сторожа і в паніці тікали. Після аварії на ЧАЕС Чорнобилю довелося пережити ще одне випробування: посушливе літо принесло лісові пожежі, радіоактивний фон підвищився в кілька разів. На ліквідацію пожежі було кинуто сотні пожежників, вогонь був такий сильний, що нічого не вдавалося зробити. Тоді віруючі, взявши Чудотворний Образ, хресним ходом обійшли Чорнобиль. Стихія поступово стала вщухати. Чуду, що сталося, було багато свідків.

Коли після 12-річної перерви в Свято-Іллінському храмі відновилися постійні богослужіння, Ікона стала відновлюватися, потемнілі з роками фарби відобразилися новими світлішими тонами. Щоб поклониться і помолиться Чудотворцю Миколаю, звідусіль стали прибувати віруючі. Але приїзд до зони відчуження досі пов’язаний з труднощами і формальностями, властивими особливому режиму даної території. Тому жителі багатьох міст стали просити про можливість перебування Ікони в їхніх містах. Святиня, відвідуючи міста, з такою ж силою, як і багато століть тому, стала допомагати всім, хто просить допомоги і заступництва. Сьогодні налічується кілька десятків засвідчених чудес і зцілень, які відбувалися під час її перебування. На знак подяки за допомогу Ікона нині обвішана дарами від духовенства і мирян. Швидкий помічник Святитель Миколай нині безліччю чудес допомагає всім спраглим, і донині захищає Чорнобильську землю, наближаючи час її зцілення.

Джерела:

  1. Крупицький (Батуринський) Миколаївський жіночий монастир
  2. Храм на священному місці – Свято-Миколаївський Крупицький жіночий монастир
  3. ДО НАШОГО ХРАМУ ПРИБУЛА ЧУДОТВОРНА ІКОНА СВТ. МИКОЛАЯ (ЧОРНОБИЛЬСЬКА)
  4. Ікона Святого Миколая Чудотворця
  5. До Києва привезли Чудотворну Ікону Святителя і Чудотворця Миколая
  6. Чудотворні ікони українських храмів