Засновник сучасної німецької літератури Й.Гете  сказав свого часу, що лише самої «Сікстинської Мадонни» вистачило б, аби зробити ім’я Рафаеля Санті безсмертним. «Сікстинська Мадонна» − чи не найвідоміше полотно Рафаеля –  італійського живописця, графіка, скульптора і архітектора епохи Відродження, який прожив коротке, але насичене і плодовите, з огляду на залишену по собі спадщину, життя.

Картина зберігається в Галереї старих майстрів у Дрездені, куди була придбана у 1754 році  Августом ІІІ Фрідріхом з П’яченці за близько 20 000 цехінів (70 кг золота). Величезне за розмірами (256 x 196 см) полотно було створено Рафаелем в 1513 році для вівтаря церкви монастиря Святого Сікста в П’яченці на замовлення папи Юлія IІ. Образ вдало вписався в центральну частину апсиди церкви, де служив своєрідною заміною відсутнього вікна. На картині зображені Мадонна з немовлям в оточенні папи Сікста II (з його «знаменитими» шістьма пальцями на правій руці) та Святої Варвари, мучениці, що жила в 3 столітті і була заточена в позначену за її плечем вежу, а пізніше за її віру обезголовлена. Двоє янголят дивляться знизу вгору на сходження Бога. Рафаель створив неймовірний ефект – він «вписав» глядача в полотно: коли ви стоїте перед картиною, вам здається, що Мадонна спускається до вас з небес і дивиться вам просто в очі, з якого боку ви б не знаходилися. Коли здалеку дивитися на картину – здаватиметься, що на її тлі зображені легкі хмари. Підійшовши ближче, можна помітити, що насправді це -зображення ангелів. Фігури утворюють трикутник. Розкрита в сторони завіса зайвий раз підкреслює геометричну продуманість композиції. В образі Марії гармонійно поєднані захват релігійного тріумфу з такими загальнолюдськими переживаннями, як глибока материнська ніжність і окремі ноти тривоги за долю немовляти.

Історик живопису Вазарі, а за ним і багато інших біографів Рафаеля стверджували, що в рисах Сікстінської Мадонни, як і багатьох інших Мадонн, втілено образ дочки булочника Маргарити Луті, більше відомої як Форнарина. Ким була для Рафаеля Форнарина насправді −  коханою, через яку художник навіть відмовився одружитися з жінкою знатного походження, чи розважливою розпусницею, яка своєю красою надихала митця на величні образи – так і залишиться для нас нерозкритою таємницею. Але образ Форнарини з’являється й на деяких інших полотнах митця: «Дама з вуаллю, або Донна Велата», «Портрет молодої жінки, або Форнарина».

Під час Другої світової війни гітлерівське керівництво заховало картину разом з іншими цінними творами в сховищах. В травні 1945-го року радянські війська знайшли «Мадонну» у штольні неподалік від Дрездена. Після війни картина знаходилася на реставрації в Москві і в 1955 році була повернута разом з іншими картинами у Дрезден.

Дослідники спадщини Рафаеля описують 42 картини, присвячені образу Богоматері (Мадонни).  «Мадонну з немовлям», яка нині зберігається в музеї Рафаеля в італійському місті Урбіно, юний художник написав у віці 15 років. Образ мадонни-матері так рано захопив Рафаеля тому, що він залишився сиротою в 11 років і рано був позбавлений материнської опіки та любові. Туга за матір’ю стала поштовхом до створення безсмертних образів. Ні до, ні після Рафаеля жоден художник не спромігся створити стільки довершених і при цьому різноманітних картин із зображенням Мадонни з немовлям. Рафаель писав своїх Мадонн для французького короля, для кардиналів Ватикану, для банкірів і меценатів, які вважали за честь мати в своєму зібранні творів мистецтва  Мадонну пензля Рафаеля. Свої назви Мадонни Рафаеля отримували, як правило, за ім’ям перших власників картин, які  «прописалися» в такий спосіб на сторінках історії разом із безсмертними шедеврами великого художника. «Сікстінську Мадонну» у різні часи постійно копіювали. Чи відомо вам, що в Бучацькому костелі Успіння Пресвятої Богородиці (1763) на Тернопільщині, який більше відомий різьбленим вівтарем роботи видатного скульптора Галичини Іоана Георгія Пінзеля та його учнів, у тимпані храму була встановлена копія «Сікстинської Мадонни» Рафаеля Санті?

Джерела:

  1. https://jyvopys.com/sikstinska-madonna-rafael-santi/ – Сікстинська мадонна. Рафаель Санті
  2. https://www.wikiwand.com/uk/%D0%A1%D1%96%D0%BA%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BD%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B0_%D0%9C%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%BD%D0%B0 – Сікстинська мадонна
  3. http://www.citylife.net.ua/index.php/kultura/359-rafael-santi-khudozhnyk-zakokhanyi-u-madonnu/ – Рафаель Санті: художник, закоханий у Мадонну