Гошівська чудотворна ікона Божої Матері – копія Чудотворної Ікони Ченстоховської Матері Божої. Коронована 28 серпня 2009 року. Шанується греко-католицькою і римо-католицькою церквою. Зберігається в Гошівському монастирі на Івано-Франківщині.

Гошівська чудотворна ікона Пресвятої Богородиці є копією чудотворної Белзької (Ченстоховської) Богородиці, яка під час перебування у xpaмi Белзького замку славилася своїми чудодіяннями від XIV ст. У кінці того ж століття її перевезли до Польщі, до містечка Ченстохови. Відомості про чудотворну копію сягають першої половини XVIII ст. Зберігалася вона в домі шляхтича Андрія Шугая зi села Хороброва на Тернопільщині. Якось під час пожежі, яка знищила будинок шляхтича, уціліла лише одна стіна, на якій висіла ця ікона. Цей дивний випадок уселив вipy в чудотворність ікони і збільшив її почитання у родині Шугая. Згодом, коли до Хороброва добиралися селянські стихійні бунти, доньки Шугая перебралися в село Дунаїв на Перемишлянщині до сім’ї Гошівських і взяли зі собою ікону. Коли поверталися додому в Хоробрів, Андрій Шугай подарував ікону родині Гошівських, як вдячність за надання притулку його донькам у скрутний час.

1736 року обличчя Богородиці на чудотворній іконі покрилося, наче потом, маленькими крапельками роси а з очей потекли сльози. Тоді Гошівський передав ікону для почитання до Дунаєвського римо-католицького костелу. Впродовж року чудотворна iконa перебувала у захристії храму й не була доступною для широкого почитання через те, що у xpaмi вже були дві чудотворні ікони – Icyca Христа i Страждальної Богоматері. Такий стан речей не задовольняв Гошівського i він звертається до Львівського митрополита Атанасія Шептицького про визнання ікони чудотворною. Ікону перевозять з костелу до маєтку Гошівського в Гошеві. Після того, як були вислухані свідчення, грамотою єпископа Атанасія Шептицького від 11 липня 1737 року, iконy було визнано чудотворною. 5 серпня цього ж року iконy урочисто перенесено до монастирського храму на Ясній Гopi. 

У 1950 році монастир на Ясній горі закрили, тут був притулок для дітей з особливими потребами. Саме у 50-роках зникла ікона Богородиці. 

З 1990 року Гошівський монастир повернули собі його правдиві власники – монахи – василіани УГКЦ. У 2001 році вони віднайшли найстарішу копію Гошівської ікони. Саме її і коронують 28 серпня, розповів ігумен Василіанського монастиря на Ясній горі у Гошові отець Дам’ян Кастран.

Божа Мати в Гошеві й надалі продовжує роздавати щедрі Божі ласки. Підтвердженням цього є численні зцілення та вислухані молитви, а як видимий знак чудотворності на радість усього Божого люду – золоті корони та шати для Божої Матері в Гошеві, які поблагословив Святіший Вселенський Архиєрей Бенедикт.

Урочисті святкування з нагоди встановлення золотих шат і корон відбулися в Празник Успіння Пресвятої Богородиці 28 серпня 2009 р.

Джерела:

  1. Гошівська Ікона Матері Божої 
  2. Гошівська Ікона Матері Божої
  3. Коронування Гошівської ікони Папою Римським – визнання її чудотворності
  4. Чудотворні ікони українських храмів