12 листопда виповнюється 180 років від дня народження Франсуа Огюста Рене Родена — французького скульптора, одиного із засновників імпресіонізму у скульптурі.

Огюст Роден – найяскравіший і неординарний представник стилю модерн, який творив на стику XIX-XX століть. Віртуозний французький майстер Огюст Роден цілком заслужено був визнаний сміливим новатором і засновником сучасної скульптури. Його роботи часто критикували, від них відмовлялися замовники, їх затягували в гучні скандали. Але Роден продовжував творити, ніби вдихаючи в камінь живу енергію і пластику людського тіла.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Огюст Роден – друга дитина в сім’ї службовця канцелярії паризької префектури. Він з’явився на світ 12 листопада 1840 року, ріс і здобував освіту разом зі старшою сестрою Марі. Саме їй Роден зобов’язаний своїм вступом до художньої школи: хлопчик дуже любив малювати. Коли Огюсту виповнилося 14 років, батько піддався проханням дочки і дозволив синові вступити до столичної школи мистецтв, де готували творчих ремісників – ювелірів, декораторів і художників.

Три рази Огюст Роден намагався здобути вищу художню освіту, здаючи іспити в паризьку Школу витончених мистецтв, але всі три рази невдало. Тому він пішов працювати ремісником. Спочатку підмайстром, потім декоратором і скульптором. Паралельно брав уроки у відомого майстра Антуана Барі (Antoine-Louis Barye), не залишаючи мрію про високе мистецтво.

Смерть сестри в 1863 році на деякий час вибила Огюста з колії. Він закинув скульптуру і подався в релігію, вступивши послушником в співтовариство П’єра Еймар (Pierre Julien Eymard), однак настоятель умовивйого повернутися до улюбленої справи. Послухавши поради ченця, Роден з головою занурився в ремесло. Велика частина робіт того часу була виконана анонімно, але відомо, що Огюст Роден оформляв фасад театру Гобл і фойє Гаіте. У ці ж роки він зробив бронзовий бюст настоятеля Еймар, який до цих пір зберігається в Роденівському музеї (Musee Rodin).

Після Брюсселя, де Огюст Роден допомагав в Альберу Каррье-Беллеза (Albert-Ernest Carrier-Belleuse), він став на рівних співпрацювати з Антуаном-Жозефом ван Расбургом (Antoine-Joseph van Rasbourgh). Доходи сім’ї зросли, що дозволило скульпторові поїхати в Італію, щоб познайомитися з мистецтвом Ренесансу. Проїжджаючи через Реймс, він назавжди і гаряче закохався в готичну архітектуру.

З Італії Огюст Роден привіз ідею «Бронзового століття». Натурщиком послужив міцний бельгійський солдат з красивою і розвиненою мускулатурою. Робота спричинила за собою скандал (критики не повірили в майстерність Родена, припустивши, що він представив публіці не готову скульптуру, а зліпок з тіла). І все-таки, «Бронзовий вік», названий також «Переможений», приніс визнання. Роден все частіше виставляє свої роботи на виставках, береться за складні і цікаві замовлення, приймає участь в конкурсах.

Огюст Роден творив, коли в мистецтві панували: реалізм; символізм; імпресіонізм; романтизм. Він не тільки займався творчістю, але й передавав секрети майстерності учням: серед тих, хто вчився у Родена, чимало знаменитих скульпторів, таких як Антуан Бурдель і Константен Бранкузі.

Джерела:

  1. Все обо всех [Текст] : В 10-ти т. Т.4 / Авт.-сост.: Г.Н.Шалаева, Л.В.Кашинская, Т.М.Колядич и др. – М. : СЛОВО, Ключ-С, АСТ, Центр гуманитарных наук при фак-те журналистики МГУ им. М.В.Ломоноса, 1997. – 448 с.
  2.  Анна Голубкина [Текст] : Личность. Эпоха. Скульптура / Каменский, Александр Абрамович ; Ред. Л.П.Ганичевой; Макет и оф. А.А.Семенова. – М. : Изобразительное искусство, 1990. – 464 с.
  3. С веком наравне [Текст] : Книга о зарубежной скульптуре. Т.5 / Сост. Ю.А.Бычкова, Т.И.Крауца; Ред. О.Громакова; Худ. Г.Комарова. – М. : Молодая гвардия, 1986. – 303 [1] с.
  4. Скульптура и пространство [Текст] : Проблема соотношения объема и пространственной среды / Полякова, Наталия Ильинична ; Ред. Г.П.Конечной; Худ. Ю.А.Марков . – М. : Советский художник, 1982. – 200 с.
  5. Огюст Роден — скульптор, вдохнувший живую энергию в камень
  6. Огюст Роден
  7. Огюст Роден