25 жовтня виповнюється 195 років від дня народження Йоганна Штрауса – австрійськиого композитора, скрипаля, диригента.

Йоганн Штраус народився у Відні 25 жовтня 1825 року. Його батьком і повною тезкою був відомий австрійський композитор. В 1844 році Йоганн Штраус, маючи блискучі рекомендації своїх педагогів, зважився отримати ліцензію на право диригування оркестром. Уже в 19 років Штраус обзавівся власним оркестром і успішно виступав. Дебют відбувся в казино недалеко від австрійської столиці Відня. Після смерті батька, об’єднавши колективи, Штраус їздив по країні з концертами, грав при дворі імператора Франца-Йосипа. Він диригував виконанням власних вальсів, польок, маршів, але і не забував спадщину батька.

Гастролюючи по Європі зі своїми творами, Штраус стає настільки популярним, що підключає до концертної діяльності обох своїх братів, Йозефа і Едуарда. В Австрії молодий композитор отримує всі придворні повноваження свого батька. Дуже скоро слава композитора і диригента вийшла за межі рідної Австрії. Далі були тріумфальні гастролі по Німеччині, Румунії, Польщі, Чехії, Росії. Штраус виявився надзвичайно обдарований мелодично.

60-70 роки – пік творчості композитора. Він написав кращі свої твори – «На прекрасному блакитному Дунаї» і «Казки Віденського лісу», музичний зміст яких можна вважати справді патріотичним. У 70-их роках він відмовився від посади придворного композитора (передав повноваження брату) і відправився на гастролі по Франції, Великобританії і США. В цей же час він почав писати оперети. З 1874 по 1895 рік він створить свої кращі твори: «Летюча миша», «Циганський барон» та інші. У 1895 році композитор відзначав своє 70-річчя з розмахом. Привітати його бажали всі найяскравіші представники європейської аристократії і богеми.

Йоганн Штраус-син вважається основоположником віденського вальсу. Перу композитора належать 168 вальсів, якими протягом століття насолоджуються любителі музики.

Джерела:

  1. Сто великих композиторов [Текст] / Авт.-сост. Д.К.Самин. – М. : Вече, 2000. – 624 с.
  2. Друскин, Михаил Семенович. История зарубежной музыки [Текст] : Вторая половина XIX века. Вып.4 / Под ред. С.Котоминой. – 6-е изд. – М. : Музыка, 1983. – 528 с.
  3. Мейлих, Евгений Иосифович.
  4. Иоганн Штраус [Текст] : Из истории венского вальса / Под ред.И.В.Голубовского; Худож. Л.И.Рожков. – 3-е изд. – Л. : Музыка, 1969. – 192 с.
  5. Иоганн Штраус
  6. Иоганн Штраус