12 жовтня випонилось 85 років від дня народження Лучано Паваротті, видатного італійського оперного співака.

Лучано Паваротті — один з найвидатніших оперних співаків XX століття. Належав до групи «трьох тенорів». Широко відомий своїми телевізійними концертами та гуманітарною діяльністю, гроші від якої перераховував на користь біженців та Червоного хреста.

Вокальні дані Лучано Паваротті представляються рідкісними. У нього чистий, проникливий голос, що поєднує металевий блиск і трепетну красу тембру, широту діапазону і плавність переходів від одного регістра до іншого. Природна музикальність доповнюється вимогливим смаком і відчуттям ансамблю, які вироблені роками. Все це дає підстави знавцям прирівняти його до кращих вокалістів сьогодення і минулого.

Лучано народився 12 жовтня 1935 року в італійському місті Модена. Батько Фернандо Паваротті працював пекарем, але спів було його слабкістю. Фернандо не став професійним співаком лише тому, що відчував страх перед сценою. Мати Лучано Адель Вентурі працювала на тютюновій фабриці. У 1943 році з приходом в місто фашистів сім’я перебралася на заміську ферму. Батьки разом з дітьми захопилися сільським господарством. Маленький Лучано з ранніх років займався музикою. Перші концерти перед сусідами і родичами малюк почав давати вже в 4 роки. Пізніше разом з батьком Лучано співав у церковному хорі. Будинки хлопчик постійно прослуховував пластинки оперних співаків з колекції батька, а в 12 років вперше потрапив в оперний театр, де почув виступ тенора Бенджаміна Джилі. Ще навчаючись в школі Schola Magistrale, юнак взяв кілька уроків вокалу у професора Донді і його дружини.

У 18 років Паваротті записався на курси вчителів співу, а два роки по тому зрозумів, що музика є його покликанням. Сталося це після того, як батько і син Паваротті у складі аматорського колективу взяли участь в хоровому фестивалі в Ланголлене (Уельс) і були удостоєні найвищої нагороди. З тих пір Лучано почав старанно удосконалювати вокальну техніку під керівництвом педагогів А. Пола і Е. Кампогальяні. У 1961 році Паваротті вперше переміг на конкурсі вокалістів – Акилла Пері в Реджо-нель-Емілія. У 1963 році відбувся дебют Паваротті у Віденській опері і Лондонському «Ковент-Гардені».

Успіх до Лучано Паваротті прийшов після виконання партії Тоніо в опері Доніцетті «Дочка полку», з якої тенор виступив спочатку в Лондонському королівському театрі «Ковент-Гарден», а потім в італійській «Ла Скала» і американської «Метрополітен-опера». Паваротті поставив своєрідний рекорд: заспівав поспіль 9 високих нот «до» на повній потужності голосу в арії Тоніо з бездоганною легкістю. Сенсаційний виступ назавжди змінило творчу біографію Паваротті. З новою зіркою оперного небосхилу уклав контракт імпресаріо Герберт Бреслін, який зайнявся просуванням тенора в кращих театрах світу. З 1972 року, крім виступу в спектаклях, Паваротті починає гастролювати з сольними концертами, в які входять класичні оперні арії, італійські пісні і концони.

Крім партій ліричного тенора Ельвіно в «Сомнамбулі» і Артуро «Пуритани» Белліні, Едгардо в «Лючії ді Ламмермур» Доніцетті, Альфреда в «Травіаті» і Герцога Мантуанського в «Ріголетто» Верді, Лучано Паваротті освоює і драматичні ролі Ріккардо в «балі- маскараді »Верді, Каварадоссі в« Тосці »Пуччіні, Манріко в« Трубадурі» і Радамеса« Аїді »Верді. Італійський співак часто з’являється з виступами на телебаченні, бере участь на фестивалі «Арена ді Верона», робить записи відомих оперних арій і популярних пісень «Пам’яті Карузо», «О, sole mio!».

На початку 80-х років Лучано Паваротті засновує міжнародний конкурс вокалістів The Pavarotti International Voice Competition. У різні роки з переможцями змагання зірка сцени відправляється в гастрольні тури по Америці і Китаю, де разом з молодими даруваннями співак виконує фрагменти з опер «Богеми», «Любовного напою» і «Балу-маскараду». Крім концертної діяльності Паваротті співпрацює з Віденською оперою і театром «Ла Скала».

Новий виток міжнародного визнання італійського тенора стався в 1990 році, коли компанія ВВС зробила заставкою трансляції Чемпіонату світу з футболу арію «Nessun Dorma» у виконанні Лучано Паваротті, Пласідо Домінго, Хосе Каррераса. Відео для кліпу було знято в римських імператорських лазнях Каракалли. Тираж розпроданих записів став найбільшим за всю історію музики, що зафіксовано в книзі рекордів Гіннесса. Проект «Три тенори» виявився настільки успішним, що співаки виступали ще на відкритті трьох наступних Чемпіонатів світу з футболу.

Лучано Паваротті популяризував оперу. Його сольні концерти збирали до півмільйона глядачів, які приходили послухати тенора в живу в Центральному парку Нью-Йорка, в Лондонському Гайд-парку, на Марсовому полі в Парижі. У 1992 році Паваротті створює програму «Паваротті і друзі», в якій беруть участь крім оперних співаком зірки естради Елтон Джон, Стінг, Брайан Адамс, Андреа Бочеллі, Лайонел Річі, Джеймс Браун, Селін Діон, Шеріл Кроу. У 1998 році Лучано Паваротті отримує премію «Легенда Греммі».

Джерела:

  1. Luciano Pavarotti
  2. Лучано Паваротти
  3. Лучано Паваротти – великий итальянский тенор