Сад скульптур Одеського літературного музею – неповторна візитівка, «діамантовий вінець» сонячного міста. Іншого подібного місця немає ніде у світі. Він розташувався в типовому італійському дворику з клумбами та водограєм. Автор проєкту створення Саду – заслужений діяч культури України Леонід Ліптуга. Фігури почали заселяти сад з 1995 року. Щорічно 1 квітня, на день відкриття традиційної Одеської гуморини, з’являлися одна за одною нові скульптури, кожна з яких викликає у відвідувачів теплу посмішку. Усі бронзові мініатюри створені майстрами в різних техніках та художніх стилях і зображують найвідоміших літературних, фольклорних та історичних особистостей, чиї імена пов’язані з історією міста.

Подивитися тут, дійсно, є на що. Ряд скульптур символізують не лише традиційний одеський гумор, але і сповнені глибокого філософського звучання. Першою з’явилася фігура героя незліченних одеських анекдотів – єврея Рабиновича в образі старого годинникаря, подарована Одесі грузинським скульптором Резо Габріадзе. Це прізвище поширене в місті і, до речі, справжнє прізвище Шолом-Алейхема –  саме Рабинович. Також в експозиції є Пам’ятник прийдешньому генієві: на скульптурній композиції птахи – Пушкін, Гоголь і Бабель – з надією дивляться на золоте яйце, з якого має народитися новий геній, що прославить Одесу. Скульптура «Одеса-мама» зображує дорідну жінку, яка тримає на руках своїх дітей – засновників міста: адмірала Дерібаса, інженера Де Волана, графа Де Ланджерона, герцога Рішельє і князя Воронцова. Уся композиція спирається на 3-ьох китів: медицину, торгівлю й мистецтво.

Скульптура Джинсовий Дюк, як стверджують співробітники музею, встановлює історичну справедливість, а саме говорить про те, що винахідником джинсів був одесит Лев Штраус, ставши згодом Леві Штраусом і навіть Левайсом. Можна тут побачити і пам’ятник Володимиру Висоцькому. Співак зображений в оточенні сатирів і муз, а сам він віддає своє серце людям. В.Висоцький знімався на Одеській кіностудії в одному з перших його фільмів , що зробив його водночас відомим і улюбленим багатьма, – кінострічці «Вертикаль».  Тут актор знявся і в останній його картині – «Місце зустрічі змінити не можна». У Саду скульптур ви побачите і пам’ятник Михайлу Жванецькому, і музикантові Сашці, герою повісті Купріна,  красуні-рибачці Соні й морякові Кості, одеському читачеві, Ільфу і Петрову, Гоголю. Костянтин Паустовський зображений у вигляді загадкового й мудрого сфінкса, а поетеси Анна Ахматова і Марина Цвєтаєва постають в образі єгипетських принцес, що граційно напівлежать на леопардах.

Представлена тут і гумористична композиція, присвячена співробітникам музею: три пацюки тримають у лапках піраміду, а поміж них сидить мишеня. Музейні співробітники, може , й ображаються, але скульптура стоїть непорушно. У Саду скульптур експонується також постійно діюча виставка з фондів Одеського археологічного музею «Давня скульптура Північного Причорномор’я», на якій представлені славетні половецькі баби.

Якщо Ви плануєте відпочинок в Одесі, обов’язково відвідайте Сад скульптур у літературному музеї. Його атмосфера як ні що інше  передає неповторний вигляд сонячного міста, його характер і настрій.

Джерела:

  1. https://ua.igotoworld.com/ua/poi_object/62300_sad-skulptur-literaturnogo-geroya.htm – Сад скульптур, Одеса
  2. http://museum-literature.odessa.ua/museum/sculpture-garden/ – Сад скульптур
  3. https://odessa.dobroedelo.com.ua/sad-skulptur-literaturnogo-muzeya – Сад скульптур літературного музею