Сьогодні відзначається 185 років від дня народження Шарля-Каміля Сен-Санса, відомого французького композитора, диригента, музичного критика.

Каміль Сен-Санс – одна з найбільш значущих і видатних постатей у мистецтві Франції другої половини XIX ст. Це був мистець з чудовою освітою, який став видатним піаністом і органістом, а також створив свою музичну академію. К.Сен-Санс став учителем для багатьох  талановитих музикантів і залишив після себе безліч геніальних творів, серед яких особливу популярність набули сюїта «Карнавал тварин», симфонічна поема «Танець смерті» і «Інтродукція та Рондо каприччиозо» для скрипки з оркестром.

Шарль-Каміль Сен-Санс народився 9 вересня 1835 року в Парижі  в родині норманських селян. На першому році життя втративши батька, хлопчик залишився під опікою матері і бабусі. Жінки оточили Каміля неймовірною турботою і увагою. Без сумніву, саме цей фактор і зробив дитинство музиканта по-справжньому щасливим і сформував його спокійний і добрий характер. Мати К.Сен-Санса була художницею-акварелісткою, тож залучала сина до образотворчого мистецтва. Бабуся чудово володіла фортепіано і вже з дворічного віку музично розвивала свого обдарованого онука. Маленький Каміль цікавився різними музичними звуками і красивими мелодіями. Ставши дорослим, він часто згадував, як вслухався в кожний «шумок» і навіть змушував скрипіти старі двері, щоб слухати їх звук, а також дуже любив шум величезного чайника, який ставили щодня на вогонь. Юний музикант сідав біля нього і з нетерпінням чекав, коли чайник почне «співати».  Саме так формувався музичний слух майбутнього композитора.

З 4-ьох років Каміль вже став складати, а незабаром і записувати власні композиції. У 1843 році дитину віддали на навчання відомому піаністу і композитору Камілю Стаматі. Після трьох років занять з хлопчиком Стаматі визнав його підготовленим до концертних виступів. Перші виступи відбулися, коли хлопчику було 11 років.  У цей час Каміль вже виконував 3-ій фортепіанний концерт Бетховена і 27-й концерт Моцарта. У 1848 році К.Сен-Санс вступив до Паризької консерваторії, по закінченню якої отримав першу премію. Будучи студентом, музикант цікавився філософією, археологією і астрономією і поповнював знання в цих галузях протягом усього життя. По закінченню вищого закладу музикант кілька місяців грав на органі в церкві Сен-Северен, а потім майже 20 років служив у розкішному храмі Св.Магдалини, який знаходився в самому центрі Парижа.  Композитор шалено любив грати на органі і дуже впевнено почувався за цим інструментом, постійно імпровізуючи. За своє творче життя він був нагороджений кількома преміями з гри на органі.

У 1852 році К.Сен-Санс отримав приз за твір «Ода до святої Цецилії» в конкурсі Товариства Святої Цецилії в Бордо. Згодом один за одним виходять його твори «Фаетон», «Танець смерті», «Юність Геракла», «Самсон і Деліла», фортепіанний концерт №4, ораторія «Потоп», сюїта для оркестру. Каміль Сен-Санс – автор творів різних музичних жанрів, зокрема 13-и опер, 3-ьох симфоній, ораторій, численних камерних ансамблів. Він зазнає широкої слави, знайомиться з відомими європейськими композиторами і музикантами — Д.Россіні, Г.Берліозом, П.ВіардоФ.Лістом.

К.Сен-Санс багато гастролював з концертами по Франції та за її межами. Він виступав у Санкт-Петербурзі, Лондоні, США.

Помер композитор 16 грудня 1921 в Алжирі, куди він вибирався на зиму, у віці 86 років. Коли помер маестро, газета «The Times» написала, що світ втратив не тільки віртуозного і впливового композитора, а й представника великих змін музики XIX століття.

Джерела:

  1. https://calendate.com.ua/person/2836 – Каміль Сен-Санс
  2. https://uk.perish.info/1560-camille-saint-saens-interesting-facts-videos-biograp.html – Каміль Сен–Санс: цікаві факти, відео, біографія
  3. https://dovidka.biz.ua/kamil-sen-sans-korotka-biohrafiia-ta-tsikavi-fakty/ – Каміль Сен-Санс. Біографія та цікаві факти