9 жовтня виповнюється 80 років з дня народження відомого рок-музиканта, соліста групи «Бітлз» Джона Леннона. «Музика Дж.Леннона буде жити так довго, як і твори Брамса, Баха чи Бетховена», – казав свого часу відомий сучасний композитор і диригент Леонард Бернстайн. А впливовий музичний часопис Rolling Stone, складаючи список 150-и найкращих співаків сучасності, поставив ім’я музиканта  на п’яте місце.

Джон Вінстон Леннон народився 1940 року в Ліверпулі (Великобританія). У хлопчика був достатньо високий коефіцієнт IQ, але в школі він не виносив рутини щоденних занять і навчався погано. У той же час реалізовував творчі здібності: співав у хорі, видавав власний журнал і талановито малював. Коли в середині 50-х років Англію захопив бум рок-н-рола, Джон Леннон заснував зі шкільними друзями групу The Quarrymen, у якій став грати на гітарі. У 1957 році Джон познайомився з Полом Маккартні, який незабаром теж увійшов до складу групи. Закінчуючи школу, юнак умудрився провалити всі випускні іспити. Єдиним закладом, що погодився прийняти на навчання незвичайного підлітка, був художній коледж. Але тут Джон не затримався, адже вирішив поєднати своє життя з музикою. У 1959 році The Quarrymen мутували в Silver Beetles, а трохи пізніше просто в The Beatles.

Спочатку музиканти робили власні кавер-версії хітів, а потім почали створювати власні пісні. Група набирала популярність у рідному Ліверпулі. У 1961 році менеджером «Бітлз» стає Брайан Епштейн, який повністю змінює вигляд виконавців: хлопці переодягаються в строгі костюми без лацканів і поводяться на сцені професійно. Зміна іміджу сприяла зростанню популярності колективу.  Ще більше група привернула масову увагу після виступу в Королівській концертній залі, де прозвучала відома фраза Дж.Леннона: «Хто сидить на дешевих місцях – аплодуйте. Інші ж можуть подзвякувати своїми коштовностями». Після виходу першого синглу «Love Me Do» і повноформатної платівки «Please Please Me» у Великобританії почалася бітломанія. Згодом хвиля популярності накрила Америку, а потім і весь світ. У 1967 році, коли група перестала гастролювати і зосередилася на звукозапису і написанні нових пісень, Дж.Леннон почав втрачати інтерес. Спочатку він відмовився від ролі лідера «Бітлз», потім вперше за багато років став писати пісні окремо від Маккартні. Офіційно в 1970 році колектив припинив своє існування.

Свій перший самостійний альбом  Дж.Леннон записав у 1968 році разом з дружиною, японською художницею-авангардисткою Йоко Оно. На цій платівці не було пісень, лише уривчастий набір звуків, криків, стогону.  Але вже наступна платівка  «Imagine» практично повторила успіх попередніх альбомів «The Beatles», а заголовна пісня стала візитівкою співака і досі вважається одним із антиполітичних та антирелігійних гімнів. Джон Леннон також відомий і як актор. Разом з іншими бітлами він знімався в музичних фільмах «Вечір важкого дня», «Чарівна таємнича мандрівка», «Хай буде так» та інш. Разом з Йоко Оно зняв кілька фільмів і як режисер. Реалізувався як письменник, видавши 3 збірки оповідань у стилі чорного гумору з каламбурами й грою слів.

8 грудня 1980 року Джон Леннон загинув від  рук убивці Марка Чепмена, який застрелив музиканта через заздрість до успіху. Прах співака дружина розвіяла у нью-йоркському Центральному парку Стробері Філдс.

Джерела:

  1. Бокарєв В. В. Джон Леннон: міфи і реальність. – Москва: Молода гвардія. 1992 – 155 с.: іл.
  2. https://dovidka.biz.ua/dzhon-lennon-biografiya-na-ukrayinskiy/ – Джон Леннон. Біографія
  3. https://24smi.org/celebrity/1356-dzhon-lennon.html – Джон Леннон
  4. https://bestfacts.com.ua/znamenitosti/dzhon-lennon-john-lennon-biografiya.html – Біографія Джона Леннона