Один із найулюбленіших киянами особняків, справжня перлина в намисті старовинних будівель Липок – «Шоколадний будинок». Милуючись зовнішнім виглядом будівлі, неважко здогадатися про походження її назви. Увесь будинок оформлений у різних відтінках коричневого кольору. Особняк облицьований рустом, немов плитками шоколаду, а декоративні завитки, рослинні орнаменти й леви на фасаді неначе зійшли з величезного торта.

Будівля була споруджена у 80-і роки ХІХ століття для київського купця першої гільдії Семена Семеновича Могильовцева відомим архітектором Володимиром Ніколаєвим

У пишних залах тут влаштовувалися прийоми, бали, проводилися важливі переговори. Купцеві цей будинок обійшовся в пів мільйона рублів. Майже стільки ж місту коштував оперний театр.  С.Могильовцев був заможною людиною і щедро жертвував на спорудження різних будівель у Києві, зокрема повністю на його кошти було збудовано Педагогічний музей на Володимирській вулиці. У післявоєнний час у «Шоколадному будинку» спочатку розміщувався ЗАГС, а з 1986 року працювала Дитяча картинна галерея. У 2009 році будівлю було передано Київському музею російського мистецтва і було зроблено масштабну реставрацію. Милують око дивовижні розписи, дерев’яна інкрустація, які вдалося зберегти. Кожна зала тут виконана в своєму стилі. На одному поверсі, за принципом художнього дивертисменту, розміщуються французький, візантійський і східний стилі, модерн і ренесанс.

Найбільшою в будинку є Біла зала, виконана в стилі французького бароко. На великій стіні посередині зали розміщено велике венеційське дзеркало, яке збереглося з початку XX століття. Дзеркало оздоблене ліпленими гірляндами та парними купідонами, овнами, голубами і чашами. Голуб та овен — елементи герба Могильовцева. Зала в стилі модерн прикрашена українськими етнічними орнаментальними мотивами, де напівфантастичні сині «модернові» квіти поєднуються з червоними та блакитними маками. На вітражах півники(улюблені квіти модерністів) межують із українським барвінком. Російську залу виконано в новоросійському стилі. Ключовим елементом орнаментів стелі є зображення Жар-птиці.

Візантійську залу облямовують великі гірлянди, на яких зображено різноманітні фрукти та ягоди, зокрема яблука та виноград. У невеликій за розмірами Мавританській залі стіни, що нині зафарбовані в синій колір, попередньо мали орнамент із п’яти, шести та десятикутних зірок. Невелика ділянка зали, на щастя, збереглася незафарбованою. Сьогодні приміщення працює як філія Київського національного музею російського мистецтва «Творчий центр « Шоколадний будинок». Тут проводяться художні виставки, концерти класичної музики, дитячі свята, лекторії з історії мистецтва для дітей і дорослих та інші культурні заходи.


Джерела:

  1.  http://www.primetour.ua/uk/excursions/museum/SHOKOLADNYIY-DOMIK–filial-Kievskogo-muzeya-russkogo-iskusstva—.html – Музеї Києва. «Шоколадний будиночок»
  2. http://www.kmrm.com.ua/ukr/muzey/struktura/21.html – Мистецький центр «Шоколадний будинок»
  3. http://toursdekiev.com.ua/uk/chokolate-house-kiev – Шоколадний будиночок