Єдиний в Україні Музей українського весілля знаходиться в селі Великі Будища недалеко від знаменитої Диканьки на Полтавщині. Тут можна побачити весільне вбрання минулих часів, меблі та предмети побуту, безліч вишитих сорочок і рушників та навіть скриню нареченої. Довгі 5 років всі мешканці села по частинці збирали експонати для свого музею. Кожен приносив те, що знаходив у себе в оселі. Музей відкрили в жовтні 2008 року на свято Покрови і одразу ж зіграли в ньому перше весілля.

У світлиці все відображає справжній побут наших предків, і ми можемо уявити, як вони жили сто років тому. Це цілком фантастичний заклад, що ламає музейні канони. Тут експонати не лише можна чіпати руками – ними можна користуватися за прямим призначенням. Наприклад, спробувати витягнути з печі спеціальним рогачем горщик-казанок. Відвідувачі з музею ідуть з подарунками. Тут екскурсантам дають в дорогу пиріжки. Пиріжки, до речі, гарячі, прямо з печі.

У музеї наче переносишся в минуле. Тут можна не тільки побачити стародавню весільну церемонію, а й самому стати учасником обряду і приміряти на себе виставлені експонати. Якщо вірити легендам, одяг тут «чарівний». Якщо дівчина бажає вийти швидше заміж, вона повинна приміряти весільну сукню – і незабаром її бажання здійсниться. У світлиці відтворена обстановка побуту столітньої давнини. Учасники неймовірного дійства інколи плутають реальність із нереальністю. Як і належить, на весіллі п’ють за здоров’я і щастя молодих. Напої – справжні. Закуски на столі – стародавні українські страви, приготовлені за технологією прабабусь. Є тут і величний весільний коровай, і шишки з медяниками.

Зазвичай колоритне українське весілля триває кілька днів. Виконується багато обрядів, довгих весільних пісень, звучить безліч побажань. Працівники музею зуміли вибрати найсуттєвіше, найцікавіше і вкласти це в півтори години часу. Більше ж ніяк не можна. Надто багато охочих. Фактично весь весільний обряд проводить народний ансамбль «Берегиня». Музей користується неабияким попитом серед туристів. Багато молодих пар приїжджає сюди, щоб провести обряд одруження зі старовинним українським колоритом.

Джерела:

  1. https://kolokray.com/uk/f/velikie-budishcha-muzey-svadby.html – Великі Будища. Музей українського весілля
  2. https://dikanka-turism.wixsite.com/turism/muzej-ukrayinskogo-vesillya – Музей українського весілля
  3. https://anga.ua/sights/muzey_ves_llya.html – Музей весілля