Київ має тисячолітню історію, тож може багато продемонструвати і розповісти про свої здобутки та події, які, так чи інакше, формували наше сьогодення. Цьому невичерпному багатству історії присвячений Музей історії міста Києва. Музей створений в 1978 році. За час існування заклад неодноразово змінював місце розташування. Початкова експозиція в 36 тис. експонатів поступово зросла до 250-тисячної колекції. Музейне надбання подорожувало визначними спорудами столиці – Будинком Петра І, Кловським палацом, палацом мистецтв «Український дім». За цей час музей здобув славу одного з найкращих культурно-просвітницьких закладів столиці України і став візитною карткою Києва. Зараз він розташовується в будівлі торгово-офісного центру по вул. Богдана Хмельницького і функціонує як музейно-виставковий центр.

Тут можна побачити експонати від найдавніших часів до сьогодення. Це і київські пам’ятки пізньопалеолітичного періоду (Кирилівська стоянка), й археологічні знахідки кам’яної доби, доби бронзи (Трипільська культура), знайдені українськими вченими під час археологічних розкопок, здійснених на теренах Києва; рідкісні кам’яні візантійські іконки та унікальний фресковий живопис з розкопок князівського палацу Давнього Києва; реліквії київського самоврядування, зокрема, печатки київських ремісничих цехів. Окрасою зібрання є колекція стародруків XVI—XVII ст., колекції фаянсу та порцеляни Києво-Межигірської фабрики та фабрики Міклашевського, оригінальні комплекси-інтер’єри: дворянська вітальня початку ХІХ ст., музична вітальня з колекцією музичних інструментів кінця XVIII–поч. ХІХ ст., реміснича світлиця, швецька майстерня, фотоательє початку ХХ ст.

Також є експозиції, присвячені Другій Світовій війні, трішки футболу й подарунки закордонних делегацій. Речі видатних особистостей Києва – голови УНР М.Грушевського, актора Б.Ступки, оперної діви Є.Мірошниченко, кардіохірурга М.Амосова; великих вчених, авіаконструкторів, письменників: І.Сікорського, О.Антонова, Євгена та Бориса Патонів, М.Булгакова. Серед унікальних експонатів музею – карбоване з міді та позолочене скульптурне зображення покровителя Києва Архистратига Михаїла, яке, починаючи з 1697 року, прикрашало міський магістрат. У виставкових залах містяться і портрети звичайних мешканців міста, які сотню років тому ходили його вулицями, жили в ньому і творили саме той неповторний Київ, яким пишаються наші сучасники.

Порадує вас при огляді експозиції музичний супровід, що допомагає створити потрібну атмосферу. Особливо в залі, присвяченому княжій добі. У музеї застосовано новітні технології. Є тут і великі плазмові екрани та інтерактивні сенсорні панелі, користуючись якими можна прочитати історію музею та інших пам’яток столиці, важливі дати Києва і ще багато цікавого.

На сьогоднішній день музей налічує вісім філій по всьому Києву. Літературне життя столиці презентують «Літературно-меморіальний музей Михайла Булгакова», «Київський музей Олександра Пушкіна» та «Музей Шолом-Алейхема». «Музей української діаспори» узяв на себе високу місію відродження національної свідомості українців. До філії входять також «Музеї окупації Києва» та «Музей шістдесятництва».

Джерела:

  1. Київ – місто музей. Київ – місто музеїв. -Київ: Кий, 2007 – 190 с. : іл., с. 5 – 18.
  2. https://kyivcity.gov.ua/kultura_sport__dozvillia/muzei/mvts_muzei_istorii_kyieva/ – Музей історії Києва
  3. https://md-ukraine.com/ua/object/detail/1445_muzej-istorii-kieva.html – Музей історії Києва