«Сонце російської поезії» Олександр Пушкін лише двічі освітлював собою київські вулиці, можна сказати, проїздом. Але ж світовий геній нам, українцям, не зовсім чужий. І не тільки в духовному плані. Поет був у Одесі, Дніпрі, Кам’янці, Тульчині та інших містах і селах України. Був О.Пушкін і в  Києві. Уперше завітав до нашого міста 21-річним у травні 1820 року. Він їхав у «південне заслання», висланий імператором Олександром І за крамольні вірші. Тому поет відвідав Київ таємно і провів тут лише півтора дня, зупинившись у будинку генерала Миколи Раєвського. Тоді у свій короткий приїзд поет відвідав Лавру, в задумі стояв біля могили Іскри та Кочубея. Зрештою, саме Пушкін першим розповів світові про те, що «тиха украинская ночь», і «То ль дело Киев, что за край! Валятся сами в рот галушки…» теж вийшло з-під пера російського генія… 

Київський музей О.С.Пушкіна відкрився завдяки ентузіазму приватного колекціонера-киянина Якова Бердичівського, який присвятив життя пошукам та збиранню артефактів, пов’язаних з ім’ям поета. У 1987 році колекціонер, збираючись їхати до Німеччини, передав своє зібрання в дар місту, поставивши при цьому умову, — створити в Києві музей Олександра Пушкіна, який і було відкрито 1999 року, напередодні 200-річчя від дня народження великого поета. Цікавим є те, що великий російський поет ніколи не зупинявся в будівлі музею по вулиці Кудрявській,9, проте в цьому домі проходили дитячі роки Михайла Булгакова.

У залах музею відчувається життєвий ритм пушкінських часів, з їх літературними салонами, вишуканими балами, численними науковими відкриттями та Наполеонівськими війнами. Адже в колекції музею можна побачити зібрання предметів старовини – це книги, багато інкрустовані дорогоцінні меблі, тканини, фарфор, скло, бісерні вишивки та інші речі, які розкривають світ російського дворянства 19 ст. Неодмінний атрибут квартир того часу – фортепіано та стіл, застелений в’язаною скатертиною із тульським самоваром у центрі. Саме в оточенні предметів пушкінської епохи, книг і гравюр ХVIII-XIX століття відвідувачі відкривають для себе Пушкіна. Протягом екскурсії можна дізнатися про нові факти з життя Олександра Сергійовича, особливо про його дитинство та гімназійний період, довідатися про подробиці історії написання деяких його творів. Основу колекції становлять експонати, безпосередньо пов’язані з життям та творчістю поета, передусім його книги й журнали із творами. Справжньою «перлиною» колекції є екземпляр журналу «Современник» (1836, том другий), над яким працював О.Пушкін, з цензурним дозволом за підписом цензора А. Крилова. Це, мабуть, єдина в музеях України достовірна пушкінська меморія. Гордістю музею є прижиттєві видання творів поета, зокрема окремі розділи роману «Євгеній Онєгін». Слід зазначити, що цей роман видавався частинами (їх називали «зошити») протягом семи років, поки в березні 1833 року не побачив світ повний ( але цензурований) текст твору (це видання також займає своє почесне місце в експозиції). Є в музеї Олександра Пушкіна перші видання «Руслана та Людмили», «Південних поем», «Бахчисарайського фонтану», «Кавказького бранця».

У фондах музею знаходиться значна кількість книг, серед власників яких – друзі й знайомі О.Пушкіна, відомі письменники й поети, державні й політичні діячі кінця XVIII-першої половини XIX ст. Крім того, у музеї зберігаються книги, що належали членам імператорських династій Західної Європи: Наполеону I, Єлизаветі Бурбон, Фрідріху Вільгельму II і Фрідріху Вільгельму III. «Діамантом» музейної колекції є книга Наполеона Бонапарта. Колись французи, будучи в Києві з екскурсією, відвідували київський музей Пушкіна і побачили цей раритет. То директору музею було важко відбитися від прохань продати цю книгу. Але раритет залишився в музеї.

Джерела:

  1. http://www.kyivhistorymuseum.org/uk/filiyi-muzeyu/muzey-o-pushkina – Київський музей О.С.Пушкіна
  2. https://www.interesniy.kiev.ua/ua/pro-pushkina-kiyiv-i-galushki/ – Про Пушкіна, Київ і галушки
  3. https://ua.igotoworld.com/ua/poi_object/2119_kievskiy-muzey-aleksandra-pushkina.htm – музей Олександра Пушкіна, Київ