Усі ми родом з дитинства. І кожен пам’ятає свою найулюбленішу іграшку. Поринути в чарівний світ дитинства запрошує Державний музей іграшки в Києві. З 1930-х років збирається тут колекція, і вона викликає ностальгію, лагідну, добру, щемливу.

Уперше ідея створення музею іграшки зародилася ще 1933 року, проте лише за сімдесят років, у 2005-му, заклад  почав приймати своїх перших відвідувачів. Колекція музею поповнювалася протягом 70 років, її розміри досягли 15 тисяч експонатів, що дозволяють одержати повне враження про те, як змінювалася іграшка залежно від часу й умов життя. У Державному музеї іграшки діють три постійні виставки. Перша — «Історія іграшки», друга — «Українська народна іграшка». Третя експозиція – це в основному авторські роботи. Щорічно напередодні Нового року в музеї відкривається додаткова виставка, присвячена ялинковим прикрасам та іграшкам. Більшість ялинкових прикрас радянської епохи, але є й іграшки середини XIX ст.

До уваги відвідувачів пропонуються улюблені іграшки наших дідусів та бабусь. Це й техніка (машини, екскаватори, літаки), й настільні ігри (лото), й ляльки, мотанки, й народна іграшка (глиняні брязкальця, солом’яні бички, дерев’яні візочки). У музеї можна побачити іграшки різних років: ляльок -міліціонерів 30-х років, неваляшки 60-х років, заводні тваринки 70-х років.  Тут ви зустрінете знаменитого ведмедика Тедді та олімпійського ведмедика (знайомий багатьом символ Московської Олімпіади 1980 року), чорношкірого пупса, виготовленого в 1905 році, та одну з перших в історії іграшку-трансформер – «Від коня до трактора».

Тут представлені одні з перших целулоїдних пупсиків. Є й ігрові ляльки, які зображали різні професії, що відповідали ідеологічним запитам Радянської держави та повинні були допомогти дитині через гру отримати основи трудового виховання. Є й ляльки Барбі  1960-80-х років. А ось дорогі аристократичні ляльки ХІХ ст. у вишуканих сукнях, представники «золотої епохи», втілення достатку, розкоші, елегантності. Вони призначалися для дівчаток вищого суспільства і не стільки пробуджували в них інтерес до материнства, як до ролі гостинної господині, до етикету світського життя.

Народно-традиційні ляльки виготовляися з природних матеріалів (тканини, дерева, глини, соломи, льону, трави, кори, тіста та ін.). У музеї також є унікальні сирні іграшки (дуже багато хто не знає про існування такої іграшки, а вона досі є в побуті мешканців Західної України). Барвники в таких ляльках натуральні.

Крім ляльок у музеї є також промислові зразки швейних машинок (початку XX століття), іграшкові праски (від вугільних до електричних), перша штучна ялинка з курячого пір’я, велика іграшкова залізниця з ініціалами Сталіна. Під час огляду експонатів Музею іграшки в душі відвідувачів – і маленьких, і дорослих – настає справжнє свято.

Джерела:

  1. https://kpi.ua/840-7 – Київ. Державний музей іграшки
  2. http://www.primetour.ua/uk/excursions/museum/Muzey-igrushki.html – Музеї Києва. Музей іграшки
  3. http://toursdekiev.com.ua/uk/museum-igrushka – Музей іграшки