Ще в Стародавньому Римі говорили: «Ab ovo» («усе починається з яйця»). Писанка – геніальний витвір народного мистецтва, своєрідний код і духовний символ нашого народу, що пройшов крізь тисячоліття й зберігся як традиційний вид національного образотворчого мистецтва в Україні й серед українців, які живуть у різних країнах світу.

Символічним пам`ятником національному оберегу став єдиний у світі Музей писанкового розпису в місті Коломиї Івано-Франківської області. Уперше музей писанок урочисто був відкритий у 1987 році в приміщенні церкви Благовіщення Пречистої Діви Марії — пам′ятки архітектури ХVІ ст. На той час практично на всій території України, за винятком локальних осередків Карпатського краю, писанкарство було втрачено. Усвідомлюючи небезпеку цілковитого знищення одного з найдавніших видів народного образотворчого мистецтва, що за часи радянської держави асоціювалося з релігією та українством, коломийські музейники ще в 70-их роках ХХ ст. розробили неофіційну програму, основною місією якої було зібрати писанки з тих сіл, де ще збереглася традиція їхнього розпису, зафіксувати носіїв та звичаї й обряди, пов`язані з цим мініатюрним народним розписом. Відкриття музею було настільки резонансним і вагомим явищем, що зацікавлення писанкою почало ширитися не тільки за межі Карпатського краю, а й України.

У вересні 2000 року спеціально для збереження й експонування творів писанкового розпису було побудовано нову архітектурну споруду, яка згодом стала візиткою Коломиї. Нове оригінальне приміщення для музею збудували за рекордний термін – усього за дев`яносто днів.  Урочисто Музей було відкрито в 2000 році під час 10 Міжнародного Гуцульського фестивалю. Будівля була спроєктована архітектором Ігорем Шумином. Оригінальна споруда будинку містить у собі пам′ятник писанці, висота якого сягає 13,5 метрів, а діаметр 10 метрів. Таким чином, коломийський пам′ятник є найбільшою писанкою у світі! До неї прилягає білосніжна двоповерхова будівля. Споруду музею також прикрашають вікна, виконані з різного кольорового скла, яке у сонячні дні перетворює приміщення в калейдоскоп із сотнею кольорових сонячних зайчиків.

Зібрання Музею налічує понад 12 000 писанок і декоративних яєць із різних регіонів України та країн світу. Тут зберігають писанки ще з дохристиянських часів. А також писанки не лише з яєць, а й вирізьблені з дерева та каменю. Вражає різноманіття технік розпису, колористична палітра, візерунки. Тут представлені писанки, мальованки, дряпанки, створені на курячій, гусячій, страусовій чи навіть перепелиній шкаралупі. Цікаво, що в писанкарстві ні в якому разі не використовувалися голубині яйця, оскільки голуб – символ Святого Духа. Також у колекції широко представлено декоративні яйця, оздоблені вишивкою, аплікацією, насінням з різних злакових культур, соломкою, дерев’яні інкрустовані й різьблені, керамічні писанки та декоративні яйця з напівкоштовного каміння.

Безцінною в музейній колекції є писанка, написана природними барвниками на гусячому яйці ще понад 500 років тому. Це найдавніша віднайдена на території сучасної України писанка. Серед експонатів є також сучасні роботи з підписами відомих діячів України.  Окреме місце в музейній колекції посіли писанки з Білорусі, Польщі, Чехії, Словаччини, Румунії, Франції, Данії, Китаю, Індії, Аргентини, Канади, США, Ізраїлю, Шрі-Ланки, Пакистану та Єгипту.

У колекції музею зберігаються писанки, написані на перепелиних яйцях, автором яких є правнучка Івана Франка – Галина Ключко (Торонто, Канада). Тут можна побачити писанку, яка є першим кіндер-сюрпризом. ЇЇ автором був українець Василь Петрук, уродженець с. Мишина Коломийського району, який створив цю «забавку в забавці» в далекі повоєнні роки в Меркенфрітці (Німеччина), де минули останні роки його життя. А Відома дослідниця українського народного мистецтва й мисткиня Марія Рипан з Торонто подарувала музею 3 срібні монети у формі традиційної української писанки. Їх випустив Королівський канадський монетний двір у 2016-2018 роках.  Вони символізують повагу до мистецької спадщини українців у Канаді.

Окрім експонування, у музеї проводять потужну роботу над збереженням і реставрацією писанок. До речі, техніку, за якою відбувається відновлення, тримають у секреті.
У 2007 році музей посів 8 місце в інтернет-голосуванні «Сім чудес України».

Туристи з усього світу дивуються, як вдалося побудувати цілий музей навколо однієї писанки. Якщо вам пощастить побувати в Коломиї, то обов’язково відвідайте цей музей – вам неодмінно сподобається!

Джерела:

  1. https://hutsul.museum/museum/structure/pysanka/ – Музей писанкового розпису
  2. https://7chudes.in.ua/nominaciyi/muzey-pysanka/ – Музей «Писанка»
  3. https://dzerkalo.media/article/iz-istorii-tvorennya-muzeyu-pisankovogo-rozpisu-v-kolomii-foto – Із історії творення Музею писанкового розпису в Коломиї
  4. https://ua.igotoworld.com/ua/poi_object/2383_the-pysanka-museum.htm – Музей писанкового розпису, Коломия