У центрі Києва, поряд з національним університетом імені Т.Шевченка, розташований дивної краси особняк, оформлений у стилі епохи Відродження. Тут киян і гостей столиці чекає найбагатша в нашій країні колекція експонатів, привезених із різних куточків світу.

Київський музей західного й східного мистецтва зараз має ім’я своїх творців, подружжя Богдана й Варвари Ханенків.

Саме їхня приватна колекція поклала початок музею, який був заснований у 1919 році відповідно до заповіту Богдана Ханенка та дарчої його дружини на ім’я Всеукраїнської академії наук. Богдан Іванович Ханенко закінчив Московський університет і отримав призначення до Петербурга (1871), де і захопився колекціонуванням. Одружившись із дочкою багатого цукрозаводчика з України Варварою Терещенко, він став фінансово незалежним. А дружина підтримувала чоловіка в його справах усе життя. У Петербурзі Ханенки розпочали цілеспрямоване колекціонування з метою показу розвитку мистецтва за кілька століть. Подружжя багато подорожувало Європою, відвідувало аукціони і приватні колекції, керуючись порадами провідних знавців історії мистецтва. У результаті за 40 років пошуку Ханенки зібрали надзвичайно цінну колекцію мистецтва. Окрім картин старих майстрів Богдан і Варвара Ханенки починають купувати порцеляну, вироби зі скла, бронзи і майоліку Італії, західноєвропейські меблі, старовинну зброю та лицарські обладунки.

У 1888 році колекціонер вийшов у відставку і оселився з дружиною в Києві. Для життя і розташування своїх колекцій вирішив побудувати палац. Це був час моди на історичні стилі і їх поєднання. Сукупність різних історичних стилів якраз і властиві палацу Ханенків. Фасад нагадує палаццо з Венеції, а зали витримані в стилістиці голландського бароко 17 ст., готики, рококо, ренесансу тощо.

У приватному зібранні Ханенків було 1 250 предметів мистецтва. З того часу завдяки меценатам та щанувальникам мистецтва колекція збільшилася в 13 разів. Значний внесок у розвиток колекції вніс В. Шавинский, який подарував музею західного й східного мистецтва 200 творів фламандських, голландських і датських майстрів. Нині музей володіє найзначнішим в Україні зібранням – понад 25 тис. творів мистецтва країн Західної Європи, Америки, Близького і Далекого Сходу від 3 тисячоліття до н. е. до сучасності, серед яких чимало унікальних пам’яток світового значення: скульптурні твори Стародавніх Єгипту, Греції й Риму, візантійські ікони 6–7 ст., картини Х. де Сурбарана, П.-П.Рубенса, Ф.Гальса, Дж.Белліні, Ж.-Л.Давида. Гордістю музею стала картина видатного художника Дієго Веласкеса «Портрет інфанти Маргарити».

Друга будівля музею, розташована поряд, до 1919 року належала родині Сахновських, близьких родичів Ханенків. З 2006 року в цьому домі розміщено постійну експозицію мистецтва Азії. Тут розміщуються колекції китайських сувоїв 15–20 ст., іранської й арабської мініатюри 13–17 ст., японської ксилографії 18–19 ст. та ін. 

З-поміж українських раритетів можна назвати шапку Богдана Хмельницького.

Музей мистецтв Богдана та Варвари Ханенків – дивовижне місце, у якому відчувається дух історії, а кожен гість може подивитися на унікальні експонати, які дійшли до нас із глибини століть, і практично кожен – зі своєю історією.

Джерела:

  1. Музей західного та східного мистецтва в Києві: Альбом/ Авт.-упоряд. Л.Ю.Бабенцова, З.П.Рябікіна. – К.: Мистецтво, 1983. – 311 с., іл.
  2. http://kievtown.net/ukr/kiev_museums/east-west-museum.htm – Музей західного та східного мистецтв
  3. https://khanenkomuseum.kiev.ua/uk/pro-musey/istoriya – Історія музею Ханенків
  4. https://iprosvita.com/muzej-khanenkiv-skhid-i-zakhid-razom/ – Музей Ханенків. Схід і захід разом