Львів славиться не лише старовинною архітектурою та затишними кав’ярнями, а й розмаїттям чудових парків – зелених клаптиків на тлі урбаністичного пейзажу. Один із найстаріших та найгарніших парків міста – Стрийський парк. Він вважався найкрасивішим парком міжвоєнної Польщі.

Облаштування парку було розпочато в 1879 році за ініціативи міського радника Станіслава Немчиновського.

Як і більшість міських парків, Стрийський парк був спроєктований видатним майстром ландшафтного дизайну Арнольдом Рьорінґом на території колишнього Стрийського кладовища. Арнольд Рьорінґ розпланував парк, використовуючи природні властивості ландшафту цієї частини міста. Було висаджено 40 тис. різноманітних дерев. У 1894 році на нижній терасі парку встановили пам‘ятник одному з керівників повстання під проводом Тадеуша Костюшка Яну Кілінському, польському повстанцю, що боровся проти російського поневолення. Після встановлення і до 1939 року парк називали ім’ям Кілінського, однак назва «Парк Кілінського» не прижилася, а назва «Стрийський парк» виявилась популярнішою та пройшла випробовування часом.

У 1894 pоці верхня тераса стала місцем проведення грандіозної, як на галицькі масштаби, Крайової виставки (загальна кількість відвідувачів досягла 1 млн. 150 тис. осіб), де кожна поважна фірма Галичини виставляла власну продукцію. Тоді на території парку було споруджено більше сотні павільйонів у різних історичних стилях (і, крім того, маленький скансен та інші об’єкти). До початку ХХІ ст. від цього комплексу збереглися лише поодинокі будівлі. 

Під час І-ої світової війни в Стрийському парку загинув австрійський летун, а в 1918 році тут були поховані українські стрільці. З 1921 року на території Галицької крайової виставки стали проводити щорічні міжнародні ярмарки – «Східні торги», участь у яких брали близько 23 країн. У 2008 році у верхній частині Стрийського парку було відкрито перший в Україні скейт-парк.

У Стрийському парку налічується понад 200 видів дерев і рослин, є оранжерея, альпінарій, платанова і липова алеї. Тут ростуть червоний дуб, тюльпанове дерево, магнолія, сосна Веймутова, японський бузок, маньчжурська аралія. Серед екзотів та декоративних насаджень є й реліктова рослина — гінкго дволопатеве. У палеогеновий період вона була поширена в Європі та Азії, а тепер зустрічається тільки в парках і ботанічних садах. Поруч озера з лебедями та скульптурою русалки з 1961 року тут росте верба Т.Шевченка. Гілка, з якої виросло дерево, була привезена делегацією українських письменників з казаських степів.

Нещодавно на центральній липовій алеї парку було відновлено функціонування водограю «Івасик-телесик». Він є гордістю львів’ян і візитівкою Стрийського парку. Після реконструкції фонтан озвучений і має освітлення, тепер він ще краще відтворює казкову атмосферу відомої однойменної казки. 

Джерело, над яким встановлено барельєф Котигорошка, який бореться зі змієм (виготовлений у 1950-х роках студентами Львівського інституту декоративного і прикладного мистецтва), є подякою Арнольду Рьорінґу, про що свідчить відповідна таблиця: «Арнольду Рьорінґу — засновнику львівських парків».

Джерела:

  1. https://photo-lviv.in.ua/najharnishyj-park-evropy-abo-20-tsikavyh-faktiv-pro-stryjskyj-park/ – Найгарніший парк Європи
  2. https://lia.lvivcenter.org/uk/objects/park-stryiskyi/ – Стрийський парк
  3. https://www.032.ua/news/2051171/10-misc-u-strijskomu-parku-aki-mae-pobaciti-kozen – 10 місць у Стрийському парку, які має побачити кожен