Більш повно дізнатися про історію та культуру Львова можна, відвідавши парк «Високий замок». З цим місцем пов’язано безліч історій і легенд. Сюди приїжджають, щоб відпочити душею, надихнутися історією, насолодитися незабутніми пейзажами околиць. Замкова гора Львова є серцем унікального міста. Усе місто, немов на долоні, відкривається звідси.

У ХІХ ст. на Замковій горі було створено міський парк, який отримав назву завдяки фортеці, залишки якої збереглися на цій території. Перша фортеця тут існувала ще за часів князя Данила Галицького та його спадкоємців. Згодом Високий замок розбудували за наказом польського короля Казимира ІІІ, а гора стала називатись «Замковою». В різні часи фортеця належала монголо-татарам, полякам, литовцям, шведам, австрійцям. Вона слугувала резиденцією королівського старости, а ще використовувалася як в’язниця. Відомо, що в замку було ув’язнено лицарів Тевтонського ордену, узятих у полон під час битви під Грюнвальдом, а також у стінах фортеці тримали красуню-княжну Гальшку Острозьку, яка втекла від нелюба. Протягом ХVІІ – ХVІІІ ст. замок поступово застарівав, втрачав військове значення і руйнувався. Українцям дісталася вже гора без замку. Більшу його частину розібрали на початку 19 ст. австрійці. До нашого часу збереглися лише залишки колись могутньої фортеці.

На початку ХІХ ст. з гори, на якій стояли руїни замку, на місто в суху погоду спадали хмари куряви й піску, а в дощ стікали потоки мулу. Тому голу височину вирішили засадити деревами і створити на місці замкових укріплень парк. Парк був розпланований головним міським садівником Бауером. Дерева та кущі на схилах Замкової гори почали насаджувати 1835 року, і за кілька років основні роботи зі створення парку були завершені. Його затишні алеї приваблювали чудовими панорамами, що відкривалися на розташоване в долині місто.

Після того, як у 1851 році тут побував цісар, Замкову гору почали називати «горою Франца Йосифа». У парку облаштовано нижню та верхню тераси. На верхній терасі розташований штучний курган з оглядовим майданчиком, насипаний у 1869–1900 роках польською громадою міста на честь 300-ліття Люблінської Унії. На Високому замку встановили пам’ятний камінь, на якому було викарбовано напис: «Вільні з вільними, рівні з рівними – Польща, Литва і Русь». Таким чином Львів одержав чудовий оглядовий майданчик, краєвиди з якого не можуть залишити байдужим жодного, хто наважився сюди піднятися. А щоб дістатися сюди, потрібно подолати понад 123 метри вгору. Кожна сходинка символізує окреме місто України. Так туристи з усіх куточків нашої держави намагаються залишити згадку про себе, роблячи написи з назвою рідного міста.

У 1883 році на нижній терасі парку біля північного схилу поставили пам’ятний камінь на честь перемоги короля Яна III Собеського над татарським військом у 1675 році. Неподалік на алеї у 1948 році був встановлений ще один меморіальний знак — на честь переможного штурму замку під проводом козацького полковника Максима Кривоноса в 1648 році.

Для прикраси парку в середині XIX століття встановили штучну печеру, вхід до якої охороняють два кам’яні леви XVII століття зі старої Ратуші. Вони тримають щити з гербами львівських патриціанських родин. Колись цю печеру називали «печерою самогубців», бо тут накладали на себе руки закохані, яким життєві обставини перешкоджали поєднатися.

Окрасою парку є ясенева та каштанова алеї на нижній терасі, які зберігають таємничу середньовічну атмосферу. Каштанова алея веде до загадкового будиночка садівника, збудованого 1892 року,  порослого незвичайними екзотичними рослинами.

Джерела:

  1. Николишин Ю. І. Віч-на-віч зі Львовом. – Львів: Апріорі. 2017 – 184 с.: іл., с. 10 – 13
  2. . https://lia.lvivcenter.org/uk/objects/park-vysokyi-zamok/ – Парк «Високий замок»
  3. https://inlviv.in.ua/lviv/desyat-tsikavyh-faktiv-z-istoriyi-vysokogo-zamku – Десять цікавих фактів з історії Високого замку
  4. https://velukuy.blogspot.com/2016/10/blog-post.html – Подорожі і не тільки