Олександр Миколайович Харват (Alex, Alexander Kharvat) — український фотохудожник, видавець, громадський діяч.

Народився 1959 року в місті Здолбунів, що на Рівненщині. Закінчив Рівненську художню школу. Освіта вища юридична. Після служби в армії працював художником у Рівненському художньому комбінаті (1979-85).  Учасник ліквідації аварії на ЧАЕС з першого дня в 1986 р. Пізніше працював у правоохоронних органах, пройшовши шлях від міліціонера до керівника органу по боротьбі з оргзлочинністю.  Із 1998 року мешкає у Рівному. Захоплення фотографією стало справою життя, почав фотографувати ще з 8 років фотоапаратом «Смєна», подарованим мамою.

Із 1999 року – член Спілки фотохудожників України. Очолював обласну організацію цієї спілки (2000-04). Член правління Національної спілки фотохудожників України, заслужений художник Міжнародної федерації фотомистецтва (EFIAP), член Національної спілки журналістів України, член Національної спілки краєзнавців України, Посол миру. Мав персональні виставки в Україні, Румунії, Угорщині, Словаччині, Польщі, Китаї, Росії, Індії, Чехії, Італії та інших країнах. 

Автор фотопроекту «Обличчя планети Земля», у рамках якого відбулося понад 90 персональних виставок: «Від Парижа до Сіднея. Подорожні нотатки», «Судан: спека, пісок, люди», «Діти світу» та інші. Учасник та дипломант понад 250 виставок у різних країнах світу. 

Брав участь як організатор, бігун і фоторепортер у міжнародних проектах у різних країнах Європи, Азії, Африки та Австралії. Учасник та співорганізатор міжнародних марафонів миру. Автор і видавець альбомів «Фотовернісаж на Покрову» (2006-17), «Народні джерела», «Рівне. На межі тисячоліть», «Я люблю своє місто», «Рівненський край», «Шляхами Великої Волині», «Моя маленька батьківщина», «Едельвейс. Життя вирує» (у співавторстві), «Пересопниця. Батьківщина української Першокниги», «Рівне в мистецтві художників», «Кращі світлини фотографів України» та інших.

Засновник та організатор з 2006 року «Фотовернісажу на Покрову», Кубку Рівного з фотомистецтва «Я люблю своє місто, я люблю свій край», конкурсу репортерської фотографії «LifePressPhoto», міжнародних фотопленерів у місті, області «Рівне. На європейських перехрестях» та інших найбільших в Україні міжнародних фотопроектів. Член журі національних та міжнародних фотовиставок.

Організатор та співорганізатор соціальних і благодійних проектів у Рівному: «Діти світу», «Діти для миру?», «Подаруй можливість жити», «Жінки. Мрії», «Рівне святкове», «У матусі під серцем», «Фотомайстри світу в Рівному», «Різдвяне диво», «Шукаю родину» та ін.

Переможець міського рейтингу «Гордість міста»: найкращий фотохудожник (2006); митець року, (2006), «Зірка Рівного» (2010). Засновник і керівник клубу-студії «Простір фото» МБК. Засновник студії, видавництва, школи фотографії «У фарватері істин». Указом Президента України нагороджений ювілейною медаллю «25 років незалежності України» (2016).

Олександр Харват опублікував підбірку фотографій, зроблених у період пандемії коронавірусу у стінах Рівненської міської лікарні. Свою підбірку Олександр Харват підписав: “Весна 2020. Як виглядає мужнє милосердя? Світлини з Рівненської міської лікарні, на згадку та з вдячністю!

Джерела:

  1. История украинской фотографии XIX-XXI века [Текст] : Научно-популярное издание / Трачун, Александр Иосифович. – Київ : Балтія-Друк, 2014. – 255 с.
  2. Харват Олександр Миколайович
  3. Претенденти на звання “Успішні рівняни”: Олександр Харват
  4. Олександр ХАРВАТ: «У житті варто робити те, що тобі подобається і не шкодить іншим»
  5. Весна 2020. Як виглядає мужнє милосердя у Рівному