В Українських Карпатах міститься Національний парк «Синевир». Унікальність природи цього дивовижного куточка полягає в її неповторності й естетичній цінності. Це буково-ялинові праліси та вікові ліси, що претендують на статус Всесвітньої природної спадщини ЮНЕСКО, озера Синевир і Озірце, що є найвищим еталоном якості природної води в Україні. Тут мальовничі краєвиди, високогірні полонини, дзюркотливі потічки, бурхливі водоспади – усе, що, наче магнетичною силою, притягує туристів не лише з України, але й з усього світу.

Природний парк розкинувся в західній частині Ґорґан. На території Закарпаття розташовано 32 озера, але найпривабливішим і найчарівнішим вважається Синевир, яке одночасно є найбільшим і найглибшим високогірним озером України. Воно є одним із семи природних чудес України й однією з візитних карток Українських Карпат. Водойма розташована на висоті 989 м над рівнем моря. За легендою мальовниче озеро утворилося від потоку сліз графської доньки Синь на місці, де її коханого, простого верховинського пастуха Вира, було вбито кам’яною брилою за наказом підступного графа.Насправді ж Синевирське озеро утворилося в післяльодовиковий період, близько 10 тисяч років тому внаслідок перекриття річкової долини зсувами.Рівень води в озері змінюється в залежності від сезону: знижується взимку і підвищується навесні та влітку, відтак знов спадає восени. Поетично озеро назване в народі Морським оком. З висоти пташиного льоту воно нагадує око. Посередині – острівець, як зіниця, а довге віття смерек — наче казкові вії.

Люди своєю творчою фантазією намагаються доповнити красу природи. Архітектори вдало вписують оглядові майданчики в навколишній ландшафт. А на одному з півостровків на металевій основі височіє 13 метровий монумент «Синь та Вир», вирізаний з червоного дерева скульпторами Іваном Бровді та Михайлом Саничем. Відображаючись у воді, він сприймається символічно, як чудова казка про безсмертне кохання.

У кришталево-чистих водах озера розвелося багато форелі, і вона так нахабно себе поводить, що буде буквально хапати хлібні крихти з ваших рук. Озеро є популярним місцем не тільки для любительських відео, а й для повноцінних фільмів. Воно настільки вабить усіх своєю містичністю, що про нього зняли однойменний фільм жахів, який вийшов у прокат у 2013 році. Також Синевир згадувався у таких кінострічках, як «Трагедія Карпатської України», «Червона рута», «Урсус». А у 2018 році тут знімали українсько-французький фільм «Останній крок» з Жаном Рено в головній ролі.

Інше невелике озеро — Озірце (Дике озеро), усередині якого є унікальний острівець, що фактично перебуває на плаву і ніколи не тоне. На ньому ростуть невеличкі смерічки та різноманітні трави. Серед особливо цінного біологічного різноманіття в парку виявлено близько 100 видів рослин і тварин Червоної книги України. Територія парку є фрагментом міграційних коридорів та осередком проживання великих карпатських хижаків, таких як бурий ведмідь, вовк, рись. Якщо поталанить, тут можна зустріти гірську козулю, оленя, борсука, горностая та інших тварин.

У грудні 2011 року на території парку відкрили Реабілітаційний центр бурих ведмедів. Тут проходять реабілітацію особини бурого ведмедя, які зазнали травм внаслідок жорстокого поводження чи утримання в неналежних умовах. Це єдиний центр реабілітації такого типу в Європі.

Джерела:

  1. http://snpa.in.ua/natsionalnyy-pryrodnyy-park-synevyr/ – Національний природний парк «Синевир»
  2. https://7chudes.in.ua/nominaciyi/ozero-synevyr/ – Озеро Синевир
  3. https://www.karpaty.info/ua/uk/zk/mg/synevyr/sights/park/ – Національний природний парк «Синевир»