Справжня австро-угорська казка серед мальовничих Карпат, де відчувається дух аристократизму, вишуканості і європейський шарм – все це про парк Шенборна, який розташувався в урочищі Воєводино села Тур’я Пасіка.

Один із найкрасивіших парків Закарпаття був відкритий у 2013 році. Це копія знаменитого австрійського парку XVII століття.

У ті далекі часи закарпатськими землями правили представники старовинного аристократичного німецько-австрійського роду Шенборнів. Вони любили розкіш, імперський шик, цінували красу, мали вишуканий смак. Представник п’ятого покоління роду Шенборнів – граф Ервін Фрідріх Бухейм-Шенборн захоплювався астрономією, календарями й гороскопами, що не дивно, адже на той час це було захопленням багатьох статусних осіб Європи. Саме за астрономічним принципом був створений його замок в урочищі Берегвар і навколишній парк.

Роботи зі створення нового сучасного парку розпочалися з ініціативи місцевого мецената Сергія Мошака, який поставив собі за мету відродити сторінку прекрасної історії. Парк облаштовували три роки, і відкриття було присвячене 285-й річниці передачі імператором Австро-Угорської Імперії закарпатських земель у дар роду Шенборнів. У процесі створення парку брали участь скульптори, митці та реставратори.

Побудований за астрономічним принципом парк Шенборна переносить своїх відвідувачів у романтику середньовіччя. Саме тому цю казкову локацію включили до списку 5 парків, у яких варто обов’язково побувати. Тут є чимало цікавинок. Головний вхід являє собою в’їзну браму, на двох баштах якої майорять державні герби й прапори Австрії та Угорщини, а також своєрідні макети охоронців – солдатів інсбрукського піхотного полку та дебреценського гусарського полку. На території парку є лави, на яких встановлені герби держав, у складі яких перебувало нинішнє Закарпаття.

Астрономічний принцип відтворений майже у всіх деталях парку. Справжньою окрасою парку Шенборна у Воєводино є мальовниче озеро Тур, посеред якого розмістився невеликий острівець. Його форма – це точна копія контурів Австро-Угорської імперії за часів Габсбургів, і викладені ці межі 365 кам’яними брилами, символізуючи 365 днів року. Ще 1 камінь  доправляють на острів у високосний рік. Увечері навколо озера запалюються 24 ліхтарі – стільки ж, скільки годин у добі. Неподалік від озера знаходиться кельтський сад і календар друїдів. Тут ростуть 12 дерев, відповідні датам народження людей. Кажуть, що варто тільки доторкнутися до свого дерева – і відразу ж відчуєте енергію природи. А нещодавно тут оселився кельтський друїд– міні-скульптурка відомого закарпатського скульптора Михайла Колодка, чиї мініатюрки стали своєрідним брендом Ужгорода. На території є 12 місточків, що символізують 12 знаків зодіаку.

Одне з найкрасивіших місць парку – міст Чотирьох Євангелістів, збудований у бароковому стилі. Міст прикрашають скульптури чотирьох євангелістів: Луки, Іоанна, Марка та Матвія. Техніка виконання скульптур дещо нагадує роботи на Карловому мості в Празі.

У парку Шенборна діє старовинний водяний млин, у приміщенні якого відвідувачі можуть скуштувати традиційні шутемені та ординарні вина, виготовлені з австрійських сортів винограду.

У парку Шенборна можна повернутися в часи графів і прекрасних дам, покататися на конях і скуштувати дивовижну форель по-закарпатськи.

Джерела:

  1. https://www.discoverukraine.com.ua/park-shenborna/ – Парк Шенборна
  2. https://prokarpaty-tour.info/uk/park-shenborna-v-voievodyno/ – Аристократичний парк Шенборна. Воєводино
  3. https://www.ukraine-is.com/uk/nejmovirnij-park-shenborna-v-karpatax-foto-ta-video/ – Неймовірний парк Шенборна в Карпатах