Наталія Михайлівна Ужвій  — українська радянська акторка театру і кіно.

Народилася 27 серпня  1898 року в Любомлі, тепер Волинська область, Україна.  У 1915—1918 рр. вчителювала в сільських школах Волині та Полтавщини. Шлях на велику сцену розпочався для майбутньої актриси з участі в аматорських спектаклях. У1918 р. — у складі аматорського драматичного гуртка в Золотоноші (нині Черкаської області), зіграла свою першу роль у п’єсі Г. Запольської »Мораль пані Дульської». 

Визначальною для юної акторки стала зустріч з І. Мар’яненком у 1922 р., в день, коли вони вперше переступили поріг професійного театру. Наталія потрапляє в допоміжний склад Київського українського драматичного театру імені Т. Шевченка.

У 1926 p. H. Ужвій переходить до харківського театру “Березіль”, що об’єднував навколо себе майбутній цвіт української сцени — Л. Курбаса, А. Бучму, М. Крушельницького, О. Сердюка, І. Мар’яненка та ін. Це був час пошуків і дерзань, змужніння, осмислення свого покликання.

З 1936 р. актриса працює в Київському українському драматичному театрі ім. І. Франка. Звернення до класичного репертуару по-новому розкрило творче обдаровання Н. Ужвій, збагатило й розширило його. У роки Великої Вітчизняної війни Н. Ужвій разом з театром перебувала в евакуації — спочатку в Тамбові, а згодом у Семипалатинську і Ташкенті. З концертними бригадами вона побувала на багатьох фронтах, виступаючи і на передових позиціях, і в санчастинах, і в ар’єргардних військах. То були часи, коли як ніколи відчувалася потреба в мистецькому слові, у чистих і світлих емоціях та почуттях.

Улітку 1943 р. актриса знімається у кінофільмі “Райдуга” (за однойменною повістю В. Василевської), що приніс їй славу й любов мільйонів глядачів. У повоєнні роки Н. Ужвій плідно працює над образами своїх сучасниць. Вона грала в радянських колгоспних комедіях О. Корнійчука (наприклад, післявоєнний хіт «Калиновий гай» та її яскрава колоритна роль Наталки Ковшик). Вона ж грала і в творах великого художнього ґатунку — королева Єлизавета («Дон Карлос»), Анна Андріївна («Ревізор»), Кручиніна («Без вини винні»), Філумена («Філумена Мартурано»), Юлія Тугіна («Остання жертва»), Раневська («Вишневий сад»). 

Серед численних ролей Наталії Ужвій практично нема прохідних, виконаних завдяки лише акторській техніці. Здавалося б, найневиграшніша роль, оживлена талантом і серцем актриси, позначена оригінальним тлумаченням, сприймалася по-новому. Коло її прихильників на франківській сцені повсякчас стає потужнішим, її театральна слава об’єднує і народ, і еліту. Наприклад, була в захваті від її гри у виставі «Багато галасу даремно» (Беатріче) всесвітньо відома кінозірка Франческа Гааль. Серед палких прихильників української актриси — Франклін Рузвельт, Дуайт Ейзенхауер. Їй присвячує вірші Павло Тичина. Їй присвячує документальний фільм Сергій Параджанов. 

50 років свого життя – віддала Ужвій франківській сцені, де створила десятки неповторних образів у п’єсах І. Франка, О. Корнійчука, В. Шекспіра, О. Островського… Серед найкращих ролей: Раневська («Вишневий сад» Чехова), Беатріче («Багато галасу даремно» Шекспіра) Кручініна і Тугіна (Без вини винні» Островського), Анна («Украдене щастя» Франка), Маріна Мнішек («Борис Годунов»)… 65 образів-ролей. І кожна з них – яскрава, незабутня. Актриса вміла знаходити такі барви ролі, що магнетично діяли на глядача, зачаровували його. Творчу працю Наталії Михайлівни Ужвій відзначено багатьма високими державними нагородами, актрису було удостоєно звання народної артистки СРСР та Героя Соціалістичної Праці.

Джерела:

  1. Про мистецтво театру [Текст] : Учбовий посібник / Упор. В.Довбищенка, Ю.Бобошка; Ред. Н.Хоруженка; Худ. В.Хоменка. – К. : Мистецтво, 1954. – 516 с.
  2. Поетеса української сцени [Текст] = Книга розповідає про життя і творчість народної артистки СРСР Наталії Михайлівни Ужвій : Життя і творчість народної артистки СРСР Наталії Михайлівни Ужвій / Кисельов, Йосип Михайлович ; Під ред. С.Г.Давиденко; Худож. С.В.Ковальов. – К. : Мистецтво, 1978. – 208 с.
  3. Н.М. Ужвій / Бернацька, Римма Петрівна ; Художник. – К. : Державне видавництво образотворчого мистецтва і музичної літератури УРСР, 1958. – 105 с.
  4. http://1576.ua/people/4131 – Ужвій Наталія
  5. http://www.ebk.net.ua/Book/synopsis/ukrainska_elita/part4/043.htm – Ужвій Наталія Михайлівна
  6. http://ft.org.ua/ua/frankivtsi/history/uzhviy-nataliya – Ужвій Наталія